dymnivky

Dymnivka je trvalka, která má ráda vlhko a stín

dymnivka - Dymnivka je trvalka, která má ráda vlhko a stín

Dymnivka

Dymnivka patří mezi trvalky, kterým se daří ve stínu a vlhčí půdě. Výborně se dá využít pro okrasu stinných koutů zahrady, kde by se jiným rostlinám nedařilo. Má květenství složené z drobných, růžových květů a ozdobí tak i ponurá místa.

Dymnivka plná (Corydalis solida) je trvalka nižšího vzrůstu a roste na jaře. Najít ji můžete téměř po celé Evropě, mimo nejteplejší části ve Středomoří a západní Evropu. U nás se vyskytuje hlavně na Moravě, kde je poměrně rozšířená. Daří se jí na vlhkých a živných půdách v hájových listnatých a lužních lesích. Hluboko pod zemí je uložena hlíza, ze které dymnivka vyrůstá. Lodyha je vysoká přibližně 20 cm a nese šedo zelené, vykrojené listy, které mají velikost okolo 8 cm. Květy jsou světle fialové, růžové, purpurové, bílé s ostruhou, která je na konci zakřivena. Samotný kvítek je drobný, asi 2 cm, ale společně vytváří efektivní hrozny.

Rod Corydalis zahrnuje přibližně 300 druhů, najdou se zde i letničky či dvouletky. Dymnivka je dobře využitelná zahradní rostlina, roste všude tam, kde je vlhko a stinnější stanoviště. Často se vysazují do blízkosti keřů či stromů nebo do zastíněných skalek. Nejčastěji kvete v březnu a dubnu.

dymnivka rostlina - Dymnivka je trvalka, která má ráda vlhko a stín

Dymnivka

Jak dymnivku pěstovat

K tomu, aby prospívala, potřebuje vlhkou, živnou půdu a zastíněné stanoviště. Velmi dobře se jí daří pod keři a stromy, kde na jaře vytváří trsy. Do skalky se může vysadit jako solitér, do záhonů, pod stromy či keře ji vysazujeme spíše ve skupinách. Dobře se dá také využít jako obruba kolem záhonů nebo schodů. Na zimu nepotřebuje zvláštní péči, je mrazuvzdorná.

Jen pozor, celá rostlinka, hlavně její hlízy, obsahují alkaloidy, které ve větším množství mohou být jedovaté. Což ale nevadí slimákům, kterým dymnivka chutná.

Množení

Starší rostliny se množí dělením trsů, nejčastěji na podzim. Dymnivku lze vypěstovat i ze semínek, je ale zapotřebí velké trpělivosti, nikdy nelze přesně odhadnout, kdy se dočkáme prvních klíčků. Semena se vysévají ihned po dozrání do otevřeného pařeniště.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
, ,

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář