pamelniky

Pámelník: Nenáročný a odolný keř. Snese i znečištěné ovzduší

Pámelník je oblíbený jak v zahradách, tak v parcích. Roste téměř ve všech podmínkách, je to velmi zdobný a medonosný keř. Rostlina po odkvětu vytváří typické bílé a růžové bobule, které praskají a jsou jedovaté.

Pámelník (Symphoricarpos) má původ v Severní Americe, je to vděčná ozdoba zahrad, snese opravdu téměř všechny pěstební podmínky. Pěstuje se především pro svoje bobule, ty se na keři objevují zejména v září a v říjnu. U nás se můžeme setkat se čtyřmi odrůdami.

Pámelník bílý (Symphoricarpos albus) je nejstarší a také nejčastější odrůda u nás, má husté větve a v létě růžové květy. Dorůstá výšky přibližně 150 cm, po odkvětu se objevují bílé bobule, které pukají a se kterými si rády hrají děti, jen pozor, jsou jedovaté. Dobře se množí samovolně odnožemi.

Pámelník okrouhlý (Symphoricarpos orbiculatos) hůře se množí a proto je vzácnější, téměř nevytváří přirozeně odnože. Květy jsou bílé a bobule mají barvu růžovou nebo načervenalou. Listy se na podzim zbarvují oranžově.

Pámelník Chenaultův (Symphoricarpos Chenaulti) poznat jej můžete podle spodní strany listů, která je modrozelená. Byl vyšlechtěn do variety Hancock, která dorůstá pouze 50-70 cm. Jeho bobule jsou růžovočervené, hodí se do svahů nebo jako půdopokryvná rostlina.

Pámelník Doorenbosův (Symphoricarpos doorenbosi) Odnožuje jen velmi málo, má narůžovělé bobule a tmavě zelené listy.

pamelnik - Pámelník: Nenáročný a odolný keř. Snese i znečištěné ovzduší

Jak pámelník pěstovat

Keř není náročný, roste dobře na slunci, stejně tak i ve stínu. Na půdu žádné velké požadavky nemá, snese i znečištěné ovzduší, proto se často vysazuje do parků ve městech. Se zálivkou si hlavu lámat nemusíte, nevadí mu i velké sucho. Rostlina je vytrvalá a mrazuvzdorná.

Keř je ceněn i včelaři, protože představuje zdroj nektaru pro včely. Jeho bobule jsou zdroj potravy pro ptáky.

Jarním řezem odstraňujte staré větve, tvarovací řez se provádí v létě.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

2 Komentářů

Zanechte komentář