hlosina plody

Hlošina okoličnatá – málo známý keř s jedlými plody

Hlošina je pěkný, opadavý keř, který má chutné plody. U nás není příliš rozšířená, ale o to více zajímavá. Plody dozrávají od září do listopadu. Když je necháte dostatečně vyzrát, pochutnáte si.

Hlošina okoličnatá (Elaeagnus umbellata) původně byla rozšířená od jihovýchodní Evropy přes Malou Asii, Himaláje až do Číny, Japonska a Koreje. Je to poměrně odolná dřevina, snese i chladné oblasti. Hlošiny jsou opadavé keře, které po dozrání plodů jsou jimi obsypány.

Keř dorůstá do výšky až 4 m, stejně tak i do šířky. Velmi dobře odolává mrazu, občas se stane, že některý keřík omrzne, ale opět obrazí od paty kmínku.

Hlošina kvete bílo-žlutými květy, které se na ní objevují v období květen-červen. Květy jsou samosprašné a jsou opylovány včelami. Když hlošina kvete, velmi příjemně voní.

Plody jsou tmavě červené a asi 1 cm velké. Obsahují vitamín C, A, E a mnoho dalších vitamínů či minerálů. Mají vysoký obsah karotenoidů a působí antioxidačně. Plody lze zpracovat např. do džemů.

hlosina - Hlošina okoličnatá – málo známý keř s jedlými plody

Ekologická produkce hnojiva

Hlošina umí produkovat dusík. Na jejich kořenech jsou přítomny hlízkové bakterie, které mají schopnost fixovat vzdušný dusík a přeměnit jej na dusičnany a amoniak. Tyto látky jsou snadno přijímány kořeny. Výživa je dodávána nejen keři, ale i do okolní půdy, proto se hlošiny vysazují například k mladým ovocným stromkům. Tuto vlastnost mají i například rakytník, janovec, olše, jerlín a další. Takto keř může růst i na chudých půdách. Také kolonizuje poničené půdy a pomáhá je zúrodnit.

Jak hlošinu pěstovat

Keř je velmi nenáročný na typ a druh půdy. Roste i na půdách chudých na živiny a suchých. Potřebuje hodně slunce. Naopak hlošině nevyhovuje podmáčená, nepropustná půda a stinné kouty. Na těchto stanovištích špatně dozrává. Nevadí ji ani slunce a vítr. Mladší sazenice můžete mírně prořezat, u starších by prořezání snižovalo plodnost.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít