jirnice rostlina

Jirnice modrá: Okrasa zahrady v modrém tónu s léčivými účinky

Jirnice jsou tak trochu opomíjené, milovníci modré sáhnou spíše po jiných rostlinkách. Lze ji pěstovat jako okrasnou a zároveň léčivou rostlinu. Má blahodárné účinky na spánek a nervozitu.

Jirnice modrá (Polemonium coeruleum) je odolná a nenáročná rostlina. Její domovinou je Asie, střední Evropa a jirnice - Jirnice modrá: Okrasa zahrady v modrém tónu s léčivými účinkySeverní či Jižní Amerika, zde roste na horských loukách, které jsou dostatečně výživné. Tvoří přízemní růžici zelených listů, které mají světle žlutou kresbu. Na začátku léta vykvétají blankytně modré kvítky, které mají většinou miskovitý tvar. Má i lidové pojmenování antoníček, které leccos napoví o době kvetení. Vzpřímené trsy jsou vysoké přibližně 25 cm. Na přímých stoncích vyrůstá velké množství modrých květů v latách. Rostlina je k dostání i v bílém odstínu, ale modrá je přece jen atraktivnější. Přirozeně se v přírodě vyskytuje v horských a podhorských oblastech, u nás Šumava a její podhůří. Nejčastěji v mokrých loukách, březích vod. Jirnice se řadí k ohroženým druhům. Příjemně voní.

Jak jirnici pěstovat

Rostlina potřebuje slunné nebo polostinné stanoviště s vlhčí a humózní půdou, poradí si i s podmáčenou zeminou, naopak jí nesvědčí suché stanoviště. Dobře se jí bude dařit v blízkosti jezírek nebo ve volnějších výsadbách trvalkových záhonů. Jirnice je mrazuvzdorná, poroste dobře ve společnosti jiných vlhkomilných rostlin jako blatouchy, žluťuchy či upolíny. Lépe vyniká ve výsadbě několika rostlin vedle sebe. Množí se dělením trsů na jaře a na podzim, lze množit i semeny. Ty se vysévají na jaře, v březnu až dubnu a klíčí 1-3 měsíce. Velmi často i zplaňuje.

Jaké má léčivé účinky

Má zklidňující účinky a vliv na kvalitní spánek. Pozitivně působí při vředové chorobě žaludku a zánětu průdušek a plic. Využívá se sušená nať i kořen.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít