Jirnice jsou tak trochu opomíjené, milovníci modré sáhnou spíše po jiných rostlinkách. Lze ji pěstovat jako okrasnou a zároveň léčivou rostlinu. Má blahodárné účinky na spánek a nervozitu.
Jirnice modrá (Polemonium coeruleum) je odolná a nenáročná rostlina. Její domovinou je Asie, střední Evropa a Severní či Jižní Amerika, zde roste na horských loukách, které jsou dostatečně výživné. Tvoří přízemní růžici zelených listů, které mají světle žlutou kresbu. Na začátku léta vykvétají blankytně modré kvítky, které mají většinou miskovitý tvar. Má i lidové pojmenování antoníček, které leccos napoví o době kvetení. Vzpřímené trsy jsou vysoké přibližně 25 cm. Na přímých stoncích vyrůstá velké množství modrých květů v latách. Rostlina je k dostání i v bílém odstínu, ale modrá je přece jen atraktivnější. Přirozeně se v přírodě vyskytuje v horských a podhorských oblastech, u nás Šumava a její podhůří. Nejčastěji v mokrých loukách, březích vod. Jirnice se řadí k ohroženým druhům. Příjemně voní.
Jak jirnici pěstovat
Rostlina potřebuje slunné nebo polostinné stanoviště s vlhčí a humózní půdou, poradí si i s podmáčenou zeminou, naopak jí nesvědčí suché stanoviště. Dobře se jí bude dařit v blízkosti jezírek nebo ve volnějších výsadbách trvalkových záhonů. Jirnice je mrazuvzdorná, poroste dobře ve společnosti jiných vlhkomilných rostlin jako blatouchy, žluťuchy či upolíny. Lépe vyniká ve výsadbě několika rostlin vedle sebe. Množí se dělením trsů na jaře a na podzim, lze množit i semeny. Ty se vysévají na jaře, v březnu až dubnu a klíčí 1-3 měsíce. Velmi často i zplaňuje.
Jaké má léčivé účinky
Má zklidňující účinky a vliv na kvalitní spánek. Pozitivně působí při vředové chorobě žaludku a zánětu průdušek a plic. Využívá se sušená nať i kořen.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz