kopretina

Kopretina velkokvětá je nenáročná a atraktivní ozdoba zahrady

Kopretiny patří ke stálicím. V zahrádkách našich babiček se objevovaly poměrně často, patří mezi vděčné a nenáročné trvalky. Kromě lučních druhů jsou k dostání i velkokvěté druhy, které se hodí i k řezu. Kopretina velkokvětá (Leucanthemum maximum) má původ v oblasti Pyrenejí.

Vzhledem k drsnějším podmínkám je tento druh otužilejší a nenáročný. Řadí se do čeledi hvězdicovitých a je příbuzný například chryzantémy. Dají se sázet až do prvních mrazíků. Kopretina velkokvětá je vyšší, dorůstá 50 – 100 cm. Květy má velké, až přes 10 cm, má velké bílé úbory se žlutým středem, k dostání jsou i kultivary s poloplným nebo plným květem.

Na výběr je řada kultivarů, jako například:

´Banana cream´  – květy máslově žluté barvy

´Laspider´ – stříhané, středně velké, poloplné květy

´Silver Princess´- zakrslá forma ´Shasta kopretin´, velké atraktivní květy na silných stoncích

´Wirral supreme´ – plné, bílé květy se žlutým středem

´Broadway Lights´ – při rozkvétání jsou květy zářivě žluté, později smetanové

´Snow lady´ – bílé květy se zářivě žlutým středem

´Old court variety´ – velké množství květů, z úzkými a navlněnými okvětními lístky

kopretina kvet - Kopretina velkokvětá je nenáročná a atraktivní ozdoba zahradyJak kopretinu pěstovat

Kopretiny vysazujeme na jaře nebo na podzim na slunné místo, lze je vysazovat až do prvních mrazíků. Zemina jim vyhovuje propustná s dostatkem živin, vlhčí, ale ne přemokřená. Půda by také měla být s dostatkem vápna, každoročně je dobré do půdy vápno zapracovat. Pokud panuje suché počasí, kopretiny ocení pravidelnou zálivku. V době květu je přihnojujeme organickými hnojivy, například zkvašeným drůbežím trusem.

Jedenkrát za 2 – 3 roky trsy rozsadíme a prodloužíme tak jejich životnost. I když jsou mrazuvzdorné, tak jim prospějeme na zimu mulčem.

Když jim chystáme jámu, tak vykopanou zeminu můžeme promíchat s trochou kompostu. Navršíme okolo kopretiny. Pokud se chystáte vysadit vysoký kultivar, je třeba mu dodat oporu, aby se nepolámal.

Na konci léta, po odkvětu kopretinu silně sestříháme, dosáhneme tak ještě jednoho kvetení, na podzim.

Můžeme ji vysadit v zahradě, tak i do nádoby či mísy. Hodí se do společnosti jiných, výrazně barevných trvalek nebo zelených keřů. Krásná však bude i jako solitéra.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář