Pteris cretica

Nejjednodušší kapradina na pěstování je křídelnice

Křídelnice neboli hasivka (Pteris) patří k největším kapradinám, které byly vyšlechtěny k tomu, aby se daly pěstovat i v domácnostech. Jsou ale velmi odolné, snesou téměř jakékoliv stanoviště, odpustí vám různé prohřešky v péči – za jednoho předpokladu: že nenecháte substrát nikdy zcela vyschnout.

Odkud pocházejí

Tyto kapradiny pocházejí z Austrálie a Nového Zélandu, ačkoliv můžeme říci, že dnes jsou rozšířeny prakticky ve všech oblastech mírného a subtropického pásu.

Které kultivary jsou vhodné do bytu

V bytě se dají pěstovat tyto tři kultivary:

  • Pteris tremula – má velké listy ve tvaru kapradí, jsou však velmi křehké a je potřeba s nimi zacházet opatrně;
  • Pteris multifida „Major“ – je kompaktnějšího vzrůstu, vypadá jako malý keřík, listy jsou tužší a snesou i hrubší zacházení;
  • Pteris cretica – kultivar, který má mnoho dalších variet, některé jsou žíhané.
Pteris tremula - Nejjednodušší kapradina na pěstování je křídelnice

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                             Pteris tremula

Co kapradina potřebuje

Má ráda polostín nebo stín, přímé slunce by jí popálilo listy. Teplotu v létě snese kolem 21 °C, v zimě je jí lépe při 10–13 °C. V létě a při vysokých teplotách potřebuje vysokou zálivku, i jednou denně, rozhodně nikdy nesmí půda vyschnout. Zalévejte odstátou nebo dešťovou vodou. Má ráda vysokou vzdušnou vlhkost, miluje rosení i blízkost zdroje vody. Do substrátu jí přidejte rašelinu.

Přesazování a množení

Přesazování je vhodné každý rok na jaře. Množení můžete zkusit dvojím způsobem: buď ze spor, které se tvoří na podzim, rostlinka se někdy vysévá i sama. Nebo je možné při přesazování rostlinu rozdělit na několik menších – jemně oddělte stonky i kořeny a přesaďte do rašelinového substrátu každou rostlinu zvlášť.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář