kurkuma

Kurkumu lze pěstovat jako půvabnou pokojovou rostlinu

Milovníci dobrého jídla znají kurkumový prášek jako nezbytnou součást koření kari, ti zdatnější dokonce vědí, že jde o velmi účinný lék v rámci ájurvédské medicíny. Jeden malý fakt však zpravidla všechny překvapí: kurkuma je totiž druhem zázvoru, a jako takovou ji proto můžeme snadno vypěstovat i doma.

Možná vás to překvapí, ale kurkumu u nás seženete i v poměrně malých zahradnictvích. Milovníky pokojových rostlin totiž dokáží velmi rychle okouzlit její velké narůžovělé květy, podobající se například některým broméliím. A cena bývá také příznivá, okolo 150-250 Kč za vzrostlou sazeničku.

Kurkuma miluje vlhké prostory

Špatnou zprávou je, že v běžném prostředí našich parapetů se tomuto exotickému druhu zázvoru dařit nebude. Miluje totiž vysokou vzdušnou vlhkost, ale umístíte-li poblíž pokojovou fontánku, samotný květináč postavíte na kamínky nebo keramzit a alespoň 3x týdně celou rostlinu porosíte, pěstování vám zaručeně půjde jedna radost.

Zemina v květináči by měla mít hlinito-písčitou povahu s dobrou drenáží na dně. Pro kurkumu je totiž charakteristické období bujné aktivity s dobou vegetačního klidu, během něhož jí vysoká vlhkost v půdě rozhodně nesvědčí.

Krásné kvetení se neobejde bez přihnojování

Během většiny svého života je však kurkuma doslova zavilou milovnicí vody. Vyžaduje hojnou zálivku a 1x do týdně přihnojování hnojivem pro pokojové rostliny. Období růstu začíná pro tuto krásku v dubnu, během května a červa nasazuje zářivé květy, aby se nejpozději v listopadu stáhla zpět do kořenů.

V této době ji můžete vyjmout a rozdělit kořeny. Část využijte a část zasaďte do čerstvé zeminy a přesuňte do chladných prostor (max 7°C), kde s mírnou zálivkou dopřejte kurkumě odpočinek až do dubna. S takovou péčí můžete pěstovat svou vlastní kurkumu nekonečně dlouho, na nemoci ani parazity totiž náchylná není. A kdo z vašich známých může říct, že si ingredience do svého vyhlášeného kari pěstuje vlastnoručně doma v obýváku?

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zavřít