kalathea

Kalátea: Exotická pokojovka, která vás uchvátí svými listy

Její listy jsou opravdovým skvostem, pro specifickou kresbu je nazývána v Británii paví rostlina. Díky své siluetě je kalátea (kalathea) ozdobou každého interiéru.

Listy jsou dlouhé 30 cm, vyrůstají z bohatého trsu. Zajímavé je na nich výrazné žilkování. Barevné ladění v zelených tónech je dekorativní. Horní strana je v zelených a krémových tónech, spodní růžovo hnědá. Nejoblíbenějším druhem je Kalathea makoyana a je také nejkrásnější. Pochází z brazilských pralesů, jako správná teplomilná rostlina nesnese suchý vzduch a střídání teplot. Ve své domovině vytváří hustý podrost ve stínu vysokých stromů deštných pralesů. Pokud ji věnujete náležitou péči, krásně vám poroste.

rostlina 5 - Kalátea: Exotická pokojovka, která vás uchvátí svými listy

Kalathea

Jak na pěstování

Kalátea nesnese střídání teplot a přímé slunce. Teplota musí být stálá a neklesat pod 160 C. Polostín je pro ni ideální. Na příliš tmavém místě nebudou její listy tak krásně zbarveny. Nevhodné je umístění v oknech jižní a západní orientace. Substrát vyžaduje humózní, můžete koupit kvalitní směs pro pokojové rostliny nebo použít vyzrálou listovku ve směsi s kůrovým kompostem.

Na zalévání je ideální dešťovka, neprospívá ji vápník. Jelikož listy vypařují poměrně dost vody, udržujte substrát vlhký. Její krásné listy citlivě reagují na suchý vzduch, proto je dobré je rosit měkkou vodou, jinak hnědnou a usychají. Můžete ji postavit do misky s vodou a oblázky nebo ji postavíme do blízkosti mlhovací fontánky. Je citlivá na průvan a přeschnutí kořenového obalu.

Od jara do podzimu vydatně zaléváme. Jedenkrát týdně přihnojujeme hnojivem určeném pro pokojové rostliny okrasné listem, v zimě postačí jedenkrát měsíčně.  Přesazujte ji každé jaro nebo jedenkrát za dva roky. Používejte širší květináče, trsy můžete rozdělit.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít