peprinec rostlina

Pepřinec: Nenáročná pokojovka mnoha odrůd

Pepřinec může nabídnout tolik odlišných odrůd, které se od sebe liší vzhledem. Jsou to nenáročné rostliny, které můžete pěstovat v květináči i v závěsných nádobách. Většinou bývají nízkého vzrůstu.

Pepřinec (Peperomia) je stálezelená rostlina, která má dekorativní listy a drobné květy. Řadí se do čeledi pepřovníkovitých, kde najdeme i známé koření pepř černý. Pochází z deštných pralesů tropické a subtropické Ameriky, kde roste na kmenech stromů a v mechovité půdě. Ani ve své domovině nedorůstají velké výšky, jen asi 10 – 25 cm. V současné době je na výběr mezi asi tisíci druhy pepřinců.peprinec - Pepřinec: Nenáročná pokojovka mnoha odrůd

Nejčastěji se u nás pěstuje pepřinec tupolistý (Peperomia obistusifolia), existuje více variet této rostliny. Je robustnější, má masité a pevné listy. Listy mají žlutobílou plochu lemovanou načervenalým okrajem. Mohou však být i celo – zelené s načervenalým rubem nebo bílá forma.

Pepřinec zkadeřený (Peperomia caperata) má drobné srdčité listy, svraskalé kolem žilek. Jejich květenství je na dlouhém červeném stonku, podobající se myšímu ocásku. Druh je rozeznatelný svými zvrásnělými listy.

Pepřinec okrouhlolistý (Peperomia rotundifolia) vytváří husté trsy dlouhými a převislými stonky, Listy jsou přisedlé.

pepřinec - Pepřinec: Nenáročná pokojovka mnoha odrůdJak pepřinec pěstovat

Má rád slunné místo, celoročně snese běžnou pokojovou teplotu, nemusí se zimovat na chladnějším místě. Pestrolisté odrůdy snesou i přímé světlo, zelené odrůdy přímý sluneční svit nemají rády.

Zalévá se pravidelně a jen mírně, trvalé přemokření pepřince nesnesou. Zahnívají potom krčky rostlin i kořeny. V zimě zaléváme až po vyschnutí substrátu, v létě rostlince přilepšíme rosením nebo ji postavíme do misky s vlhkými kamínky. Hnojit postačí jedenkrát za měsíc. Substrát si můžete připravit z rašeliny, listovky a písku, vše rovným dílem.

Přesazujeme dle potřeby, do květináče jen o málo většího než původní.

Množení

Pepřinec tupolistý se dobře množí listovými nebo stonkovými řízky. Necháme je zakořenit ve vodě nebo v substrátu (například směs rašeliny a písku). První kořínky se objeví přibližně po dvou týdnech.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

Zavřít