pryšce

Kristova koruna, Pryšec zářivý: Pichlavá pokojovka se zářivými květy

Pryšec neboli Kristova koruna je poměrně nenáročná pokojovka. Pichlavé, dřevnaté větve jsou zkrášleny drobnými, sytě vybarvenými kvítky. Při správné péči vám bude prospívat tak, jako ve své domovině.

Pryšec zářivý (Euphorbia millii) pochází z Madagaskaru, kde kvete v puklinách skal nebo v polopouštích. Je to mohutný, ostnatý keř se sytě zelenými lístky a dřevnatými stonky. Jasně červené listeny jsou často zaměňovány za květy. Ve své domovině dorůstá až do dvoumetrové výšky, v našich podmínkách se pěstuje jako pokojovka a nepřesáhne ve většině případů půl metru. Jsou však již vyšlechtěny i nižší a košatější kultivary. Vyšlechtěny byly i listeny do mnoha barev. Rostlina kvete po celý rok.

pryšec - Kristova koruna, Pryšec zářivý: Pichlavá pokojovka se zářivými květy

 

Jak pryšec pěstovat

Pryšec má rád hodně světla, ideální umístění bude u jižně, jihovýchodně nebo západně orientovaného okna. Vzhledem k tomu, kde má pryšec domovinu, nepotřebuje příliš vláhy. Mezi zálivkami nechte bal proschnout. Zvláště v zimě, kdy se všechny procesy zpomalují a rostlina odpařuje méně vody, nesmíme pryšec přelít. Zálivku ale potřebuje, jinak by shazoval listy.

Vysadit pryšec můžete během celého roku. Půda mu bude vyhovovat bohatá na humus. Teplotu rostlina snáší běžnou, pokojovou, jen by neměla klesnout pod 130C. Hnojit lze dvakrát měsíčně, běžným tekutým hnojivem pro sukulenty nebo kvetoucí pokojové rostliny.

Přesazovat lze každé dva roky na jaře a rozhodně si vezměte rukavice. Má poměrně silné trny, o které se můžete poranit. Pozor také na latex, který pryšec vylučuje při poranění, může dráždit kůži. Rostliny starší šesti let už by se přesazovat neměly, pouze vyměnit svrchní část zeminy.

Množení

Rostlina se množí vrcholovými řízky, v zimě se obvykle stává, že shazuje listy a nové na starých výhoncích často neraší. Využít je ale můžete pro vypěstování nové rostliny, z vrcholků připravte řízky. Ty po uříznutí dejte do teplé vody, zastavíte tok latexu a nechte ještě 24 hodin zaschnout. Potom zapíchněte do substrátu a zavlažte.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít