marimo

Řasokoule aneb Marimo: Roztomilou dekoraci můžete mít doma i vy

Mechová koule, jezerní koule, vodní skřítek, i takové názvy může mít tato zelená koule, která se u nás postupně zabydluje. Lze ji pěstovat v akvárku s rybičkami nebo jen jako dekoraci ve skleněné nádobě. Kde se řasokoule vzala a co vše potřebuje?

Řasokoule, řasová koule (Cladophora aegagropila) je druh vlasovité, zelené řasy. Je to poměrně vzácná rostlina, která se nachází jen na několika málo místech severní polokoule. Přirozeně se vyskytuje v horských jezerech na Islandu, ve Skotsku, Rakousku, na ostrově Hokkaido v Japonsku a také v Estonsku.

Trocha historie

Řasokoule byla poprvé spatřena okolo roku 1820 v Rakousku, v Zellském jezeře. Na Islandu řasokouli objevili v roce 1978, od roku 2006 jsou kolonie chráněné, protože se zmenšují a některé zanikají. Největší řasokoule se nachází v japonském jezeru Akan, kde dosahují až 30 cm. Zde jsou také od roku 1920 chráněny, protože si je nenechaví návštěvníci z Národního parku Akan odnášeli domů. Z japonštiny pochází její název marimo, mari – kulatý, sféricky, mo – rostlina rostoucí ve vodě.

marimo rostlina - Řasokoule aneb Marimo: Roztomilou dekoraci můžete mít doma i vy

Jak řasokoule vzniká a jak ji pěstovat

Řasové kuličky žijí v jezerních vodách. Mají charakteristický tvar, který vzniká tím, jak je proudy ve vodě neustálé otáčí. Rostou pomalu a živí se fotosyntézou.

Řasokoule je nenáročná, nepotřebuje krmit či živit. Potřebují dostatek světla, ale ne přímé sluneční paprsky. Mají rády studenou vodu, tak je dobré umístit nádobu s rostlinou dále od topení. Také není vhodné ji umístit na přímý sluneční svit, řasa zhnědne. Voda by se měla vyměňovat za 1 – 2 týdny, v létě častěji. Ideálně říční nebo z potoku, ale postačí převařená, aby se vám na stěnách nádoby nedělaly nevzhledné kruhy od vodního kamene.

Aby měla pořád krásně kulatý tvar, je třeba ji občas pootočit, při výměně vody ji můžeme zlehka poválet v dlaních a následně propláchnout v čisté vodě.

Hodí se i do akvária, většina druhů ryb ji neokusuje, naopak ji pomáhají udržet kulatý tvar, jak se o ně otírají a otáčí je.

Řasokoule se většinou drží u dna, ale občas vyplavou i k hladině. Můžeme ji vyndat a lehce promnout, zbavíme ji tak bublinek a klesne ke dnu.

Nemusíme se obávat, že by řasa přerostla, přirůstá asi jen 5 mm ročně. Dá se pěstovat i v zahradním jezírku či dekorační nádobě.

Řasokoule je k dostání většinou ve specializovaných e-shopech, zakoupit můžeme v různých velikostech.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít