sasanka

Sasanka – vykouzlí květinový koberec nejen v lese, ale i u vás na zahradě

Sasanky na jaře zkrášlí lesy svými kvítky a vytvoří květinovou pokrývku. K dostání není pouze sasanka hajní, ale existuje více druhů, které mohou ozdobit vaší zahradu.

Sasanka (Anemone) je známá z jarním lesů, je to trvalka, která se velmi hodí pro pěstování v našich podmínkách. Existuje však více druhů, některé z nich se hodí například do skalek a jiné do trvalkových záhonů. Lze vyčíst, že na světě můžeme najít až 90 druhů sasanek, z toho přibližně 70 druhů jich roste v mírném podnebném pásmu. U nás je nejznámější sasanka hajní, ze které bylo vyšlechtěno i několik zahradních kultivarů.

Svůj název získaly podle latinského anemos – vítr, což je inspirováno skutečností, že se drobné kvítky rozhýbou i ve velmi mírném větru.

Dorůstat mohou výšky 10-90 cm, květy vykvéta jednotlivě i v květenstvích a různobarevné, záleží na druhu.

Uplatnění sasanek na zahradě

Některé se dají pěstovat na skalkách, vyšší druhy se hodí do záhonů, ty mají také větší květy a využívají se i k řezu.

Drobnější druhy s menšími květy nejlépe vyniknou ve větších skupinách, například pod keři nebo stromy.

Některé sasanky kvetou na jaře, některé v létě a na podzim.

Jak sasanky pěstovat

Jarní sasanky vyžadují slunné stanoviště, sasanka hajní a sasanky vykvétající v období léto-podzim, potřebují spíše polostín.

Půda by měla být bohatá na živiny, propustná a hlinitopísčitá. Substrát udržujte nejlépe neustále vlhký. Sasankám, které dosahují vyššího vzrůstu, po odkvětu odřízněte květ.

Půdu můžete sasankám připravit. Vybranou plochu vyhrabeme, zbavíme plevele a zkypříme do hloubky přibližně 15 cm. Také ji lze obohatit zahradním kompostem. Po zakořenění nemají sasanky zvláštní požadavky na péči a sami se rozrůstají. Rostlinu množíme dělením trsů.

Sasanka hajní (anemone nemorosa) je naše domácí trvalka, která se vyskytuje jako podrost listnatých a smíšených lesů. Vyhovuje jí kyprá, vlhčí a humózní půda, s přistíněním. Vykvétá v období březen – květen. Dorůstá do výšky asi 25 cm. Barva květu je bílá. Velmi dobře působí v přírodních zahradách.

sasanka hajní - Sasanka – vykouzlí květinový koberec nejen v lese, ale i u vás na zahradě

Sasnka ´Rubra´  má původ v USA, vykvétá v období květen – červen, dorůstá do výšky 25-30 cm. Barva květu je karmínově – purpurová. Má ráda slunné stanoviště, vlhkou a dobře propustnou půdu, snese i krátké období sucha. Hodí se do skalek, záhonů i na okraj stromů.

sasanka rubra - Sasanka – vykouzlí květinový koberec nejen v lese, ale i u vás na zahradě

Sasanka lesní (Anemone silvestris) je na našem území domácí a silně ohrožená. V přírodě se nachází na slunných stráních a okrajích lesů. Vykvétá v období květen-červen, výšky je okolo 30 cm. Má jednoduché bílé květy. Nejlépe se jí daří na slunném či polostinném stanovišti s vlhčí, propustnou a humózní půdou. Hodí se do smíšených trvalkových výsadeb nebo na okraj skalek.

sasanka lesní - Sasanka – vykouzlí květinový koberec nejen v lese, ale i u vás na zahradě

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít