spenat zelenina

Vysejte špenát, letos ještě stihnete podzimní sklizeň

Čerstvé lístky špenátu jsou výživné a plné prospěšných látek. Při správném výběru odrůdy můžeme mít sklizeň nejen na jaře, ale i na podzim. Některé odrůdy se hodí i k pěstování přes zimu. Špenát setý (Spinacia oleracea) je poměrně rychle rostoucí, jednoletá rostlina.

Sklizeň je možná na jaře i v podzimním období. Některé odrůdy jsou dokonce určeny k celoroční sklizni. Pochází z jihozápadní Asie a do Evropy se rozšířil zhruba ve 14. století. Rostlina vytváří přízemní růžici syté zelených listů.

Špenát patří mezi oblíbenou zeleninu, k dostání je v mnoha odrůdách, které se od sebe liší dobou výsevu, sklizně, odolností vůči chorobám, zimě a vybíháním do květu.

Z jakých odrůd vybíratspenat - Vysejte špenát, letos ještě stihnete podzimní sklizeň

Monores – raná odrůda, pro jarní a podzimní sklizeň. Je odolná proti namrzání. Má rychlý počáteční růst, rostlina je mohutnější, má oválné a mírně zvlněné listy.

Matador – listy jsou středně velké, rozkladité s tupou špičkou. Je určena pro podzimní i jarní výsev, spolehlivě přezimuje. Lze pěstovat i přes zimu.

Clarinet F1 – pozdní hybridní odrůda, má středně velké, mírně bublinaté listy. Vysoce výnosná a velmi odolná k vybíhání do květu. Pro letní i podzimní pěstování.

Previa F1 – velmi výnosná, hybridní odrůda. Je odolná proti plísni špenátové. Má mohutné, tmavě zelené listy.

Butterflay – odolná odrůda, odolná vůči padlí. Má rychlý růst a pozdní vybíhání do květu. Lze pěstovat na jaře i na podzim.

Victoria – je určena k výsevu od jara až do podzimu, lze ji tak sklízet nepřetržitě. Má tmavozelené až lehce namodralé listy s bublinkami. Je odolná vůči chorobám.

Misano F1 – hybridní odrůda, hodí se jak pro jarní výsev, tak i pro podzimní přezimování.

Jak špenát pěstovat

Špenát se vysévá buď brzy na jaře, nebo v druhé půli léta. Pro podzimní sklizeň nastal čas výsevu právě nyní. Půda mu vyhovuje výživná a mírné zásaditá. Vhodné jsou středně těžké, humózní půdy. Špenátu se ale daří na většině půd, kromě hodně těžkých nebo písčitých. Chudou půdu můžeme obohatit zahradním kompostem.

Nepřeháníme to s průmyslovými dusíkatými hnojivy, zelenina by potom obsahovala příliš mnoho dusičnanů.

Na jaře se špenát vysévá do předem připravené půdy, brzy v březnu, jakmile nastane vhodné počasí.

Pro podzimní sklizeň se špenát vysévá od června do srpna.  Pro časnou jarní sklizeň vysejeme špenát na podzim. Tyto odrůdy je třeba chránit chvojím před holomrazy.

Semínka vyséváme do hloubky 2 – 3 cm, jednotlivé řádky by měly být od sebe vzdáleny 20 cm. Průběžně okopáváme, zaléváme a odstraňujeme plevel.

Sklízet můžeme jednotlivé listy, ale i celé rostliny. Mladé čerstvé listy sklízíme 5 – 6 týdnů po výsevu. Konzumují se čerstvé nebo jen lehce tepelně upravené.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít