tavely

Šťavely se uplatní jako trvalky i pokojovky

25.10.2018
1 784 Zobrazení

Nejčastěji si je spojujeme s malým drobným porostem připomínajícím jetelíček v listnatých lesích. Když otočíme jeho listy v prstech dostatečně dlouho, zvadnou jako zavřený deštník. Šťavely alias oxalisy mají však i mnoho dalších podob, takže vás dokáží potěšit i na záhonku.

Jde o velmi přizpůsobivé druhy, vyskytující se především v jižní Africe a subtropické Jižní Americe. Pro využití v našich zahradách jsou vhodné jak původní kultivary, tak ty vyšlechtěné. Řada z nich bez potíží odolává i mrazu, takže se dokáží poprat s našimi zimami bez jakékoliv dodatečné péče.

Ideální šťavel pro naše podmínky? Bylinný a hlíznatý

Oxalisy můžete najít ve formě opadavých keřů i sukulentů, u nás se však bude nejlépe dařit bylinným druhům, které se na zimu zatahují do masité hlízy. Dají se pořídit v mnoha barvách. Pokud budeme mluvit o listech, jsou to:

  • tmavě zelené
  • světle zelené
  • žlutozelené
  • kombinace zelené s červenou kresbou
  • nejrůznější odstíny červené až téměř fialové

Samotné květy, jež se na rostlinách objevují nejčastěji od začátku května do konce srpna, mohou mít barvu bílou, růžovou a červenou.

Zajímavost: Šťavely pěstované jako pokojové rostliny mohou kvést klidně i celý rok bez výrazné pauzy.

Na půdu náročné nejsou, na slunce ano

Chcete-li na své zahradě uvítat co nejpestřejší barvy šťavelů, musíte jim zajistit dostatek slunce. V polostínu sice porostou také, ale ani z poloviny nebudou tak krásné. Při hledání nejvhodnější zeminy se jim nejlépe zavděčíte hlinitopísčitým substrátem vytvořeným ze směsi obyčejného písku, kompostované zeminy a rašeliny v poměru 3:2:1.

A starost si nemusíte dělat ani se zálivkou. Pokud neprší, vystačí si rostliny se závlahou jednou za 4-5 dní. Pamatujte si, že čím větší hlízy váš druh má, tím méně vody potřebuje. Přemírou zálivky byste mu naopak mohli výrazně uškodit. Byl by náchylnější k hnilobě a houbovým chorobám, kterým bohužel šťavely snadno podléhají. Pokud by k tomu přece došlo, stačí aplikovat běžně dostupné prostředky pro zahradní rostliny.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..