Slunečnice se vyplatí pěstovat hned z několika důvodů. Jejich pěstování není složité, mohou vám při něm pomáhat i děti, po celý rok můžete slunečnici pozorovat, jak roste a „točí se za sluncem“, těšit se z jejích květů, a na zimu budete mít dostatečnou zásobu semínek do krmítek – a navíc budete mít jistotu, že jsou opravu bio.
Jaké druhy slunečnic existují
Slunečnic známe asi 100 druhů, a zatímco květy mají všechny podobné, nejvíce se liší svou výškou. Můžete sehnat drobnou slunečnici dorůstající výšky 30 cm, která se dobře pěstuje v nádobách, vynikne na skalkách nebo ve smíšených záhonech. Ale také si můžete pořídit velké odrůdy slunečnic, které dorůstají až 2 metrů – ty potom potřebují oporu (např. plot), aby se nevyvrátily při silném větru.
Kultivary podle barvy květů
Nejčastější barvou je stále barva žlutá (kultivary Aura F1, Kong F1, Orange Hobbit F1 aj.), ale můžete si pořídit slunečnici kvetoucí oranžově (kultivary Sonja, Terrakota F1), červeně (kultivar „Červená“), nebo dokonce černě (kultivar Santi).
Co slunečnice potřebují
Slunečnice potřebují jen slunné a teplé stanoviště. Pokud možno chráněné před větrem, a propustnou půdu s dostatkem živin – hlinitopísčitou nebo písčitohlinitou. Pokud máte půdu spíše jílovitou, vylepšete ji přidáním kompostu a písku. A nakonec slunečnice vyžadují bohatou zálivku.
Kdy a jak vyséváme semínka
Semínka slunečnic vyséváme během dubna, a to buď do květináčů, nebo přímo do záhonu. Vyplatí se je vysévat do hnízd po 2–3 semínkách a po vzejití ponechat jednu nejsilnější sazeničku. Hnízda by měla být od sebe vzdálena cca 50 cm (záleží i na vzrůstnosti konkrétní odrůdy).
Jak využít květy
Kromě okrasy zahrady můžete květy použít i k řezu – ve váze vydrží až 14 dní, a některé květy se hodí dokonce i do sušených vazeb (třeba právě zmíněná Santi).
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz