zensen

Ženšen pětilistý: Elixír života, který můžete pěstovat doma i na balkoně

Rostlina pochází z Číny, ale roste i v Japonsku a Thajsku. Zvládnete ho pěstovat doma i vy. Ženšen pětilistý má velmi pozitivní účinky na náš organismu, můžete ho pěstovat v květináči nebo i volně v půdě.

Ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum) nebo také jianogulan, řadí se do čeledi tykvovitých, roste jako liána, takže pokud se rozhodnete pro pěstování v květináči, bude potřebovat oporu. Velmi dobře vypadá i v závěsné nádobě, díky svým plazivým výhonkům, které tvoří převisy. Rostlinu můžete pěstovat doma, kde poroste celoročně nebo také na balkoně, na zimu ho však musíte schovat. Literatura udává, že ženšen pětilistý je do určité míry mrazuvzdorný, naše mírné zimy by měl bez potíží přečkat. Je lepší ho ale na zimu schovat dovnitř.

Na podzim se rostlina dostává do vegetačního klidu, nadzemní část odumírá a rostlina přečká zimu v kořenech, na jaře opět obráží.

Pěstování

Rostlina se vysazuje v období březen-květen nebo září – listopad. Prospívá v humózní a vlhčí půdě na světlém či polostinném stanovišti. Zálivku je třeba hlídat, substrát by měl být stále mírně vlhký. V květináči bude potřebovat oporu, potom může dosáhnout poměrně vysokého vzrůstu, v závěsné nádobě či na záhoně můžete nechat volně růst. Na záhoně se bude spíše plazit a polehávat. Na zimu omezíme zálivku. Ženšen pětilistý se snadno množí vrcholovými řízky, stačí uštípnout a zapíchnout do lehkého substrátu. Je dobré ho přihnojovat přírodními organickými hnojivy, například granulovaným kravským či koňským hnojem.zensen rostlina - Ženšen pětilistý: Elixír života, který můžete pěstovat doma i na balkoně

Účinky na zdraví

  • podporuje obranyschopnost
  • je označován jako elixír mládí a dlouhověkosti
  • podporuje fyzickou a psychickou kondici
  • snižuje cholesterol a hladinu krevního cukru
  • přispívá ke správné funkci trávicího systému
  • zlepšuje funkci jater a ledvin
  • antioxidant
  • reguluje krevní tlak
  • působí jako prevence civilizačních chorob

 

Používají se čerstvé nebo sušené lístky, k přípravě čaje. Pozor neplést se ženšenem pravým, u něj se využívá kořen, v našich podmínkách se obtížně pěstuje.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

1 Komentářů

Zanechte komentář