krásnoočko

Koncem března začněte vysazovat trvalky kvetoucí v létě

Ano, teď je ta správná doba na vysazování, přesazování a dělení trvalek, které budou kvést v létě nebo na podzim. Naopak vůbec nehýbejte s jarními trvalkami, protože byste mohli poškodit jejich květy anebo zpozdit dobu vykvetení.

Které trvalky je vhodné vysadit

Mezi letní trvalky patří krásnoočka, třapatky, kakosty, hvozdíky, pivoňky, floxy, denivky, andělika, arnika a máky, mezi ty podzimní pak chryzantémy, astry a další.

astra - Koncem března začněte vysazovat trvalky kvetoucí v létě

Jak a kam vysazovat a přesazovat

Trvalky vysazujte i přesazujte na nové místo, aby nebyly na stále stejném stanovišti, protože i trvalky – stejně jako všechny ostatní rostliny – trpí únavou půdy. Nejlepší je střídat různé botanické druhy na různých místech a nechat půdu i rostliny odpočinout. Při přesazování je samozřejmě možné půdu obohatit kompostem.

Správné dělení trsů

Příliš velké starší trvalky namnožíme dělením. Nejprve je opatrně vyryjeme, abychom nepoškodili kořeny. Poté rozdělíme na jednotlivé trsy tak, aby každý trs měl zdravé srdíčko a několik výhonů. Kořeny, pokud jsou příliš dlouhé, můžeme zkrátit – až na 2/3 délky. Sazenice nenecháváme dlouho na vzduchu, raději hned sázíme. Rozdělené trvalky potom lépe rostou a více kvetou, než kdybyste je nechali v původním trsu.

třapatka - Koncem března začněte vysazovat trvalky kvetoucí v létě

Pozor na plevel

Při dělení trsů i sázení koupených trvalek dáváme pozor také na to, aby trs neobsahoval oddenky vytrvalých plevelů. Všechny takové oddenky, zejména takových plevelů, jako je svlačec rolní nebo pýr plazivý, okamžitě a důsledně odstraníme, jinak bychom si v krátké době zcela zaplevelili nový záhon.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář