pistacie

Máte rádi ořechy? Zkuste si vypěstovat vlastní pistácie

1.1.2019
88 783 Zobrazení

Tento druh ořechů se vyznačuje vysokým obsahem zdravých tuků, minerálních látek, vitamínů. Pistácie v sobě ukrývají značný podíl železa a mědi. Pistácie mají až 4x méně kalorií než ostatní druhy oříšků.

Pěstování venku

Řečík pistáciový neboli pistácie pravá (Pistacia vera) je poměrně mrazuvzdornou rostlinou. V tuzemských nejteplejších oblastech je možné pěstování i ve volné půdě. V tomto případě však rostlina potřebuje chráněné stanoviště u zdi domu. Mladé rostliny je vhodné na zimu zasypat vrstvou listí. Řez není potřeba, postačí pouze jeden tzv. zmlazovací. Pistácie je třeba ochránit, neboť bývají oblíbenou potravou pro různé ptactvo i savce.

A jak je to v tomto směru s pěstováním?

Je nutné vědět, že jeden samčí prašníkový strom se pěstuje zhruba na šest samičích pestíkových. Vzhledem k tomu, že pyl dozrává velmi často dříve, je ideální ochránit samčí květy papírovým sáčkem do té doby, dokud pestíky nejsou připravené k oplození. V našich podmínkách strom dorůstá do výšky v rozmezí 1,5 až 2,5 metru.

pistacie loupane - Máte rádi ořechy? Zkuste si vypěstovat vlastní pistácie

Varianta pěstování v květináči

Při zvolení této metody, je potřeba umístit květináč s rostlinou na slunné místo na okně či do skleníku. Je nutné zajistit propustnou zeminu, možné je použít substrát na kaktusy s příměsí písku. Pro zdárný růst je zapotřebí vyšší vlhkost vzduchu. Listy pistácie zadržují vláhu. Z tohoto důvodu nemusíme zalévat příliš vydatně. Rostlina potřebuje spíše sušší substrát, který mezi jednotlivými zálivkami necháme trochu uschnout.

Mladé pistácie se přesazují každý rok. V měsících duben až září je nutné každé dva týdny přihnojovat. Na zimu umístíme rostliny v květináči do chladnějšího interiéru, kde teplota nepřesahuje 6 stupňů Celsia. Světlo není potřeba, neboť touto dobou rostlině opadají listy. Se zálivkou opatrně, aby nedošlo k uhnívání kořenů.

Jestliže nemáme potřebné a vhodné podmínky na přezimování, lze to vyřešit tím, že nádobu zakopeme do země, aby nezmrzly kořeny.

Blahodárné účinky pistácií

Ořechy, které díky svému obsahu prospěšných a důležitých látek, mají velmi pozitivní vliv na lidský organismus. Jedná se o mimořádně cennou potravinu. Pistáciové ořechy jsou syté, ne však tučné. Konzumace má vliv na snížení hladiny cholesterolu v krvi. Pistácie dokonce pomohou zvládat stresové situace, kdy efektivně napomáhají ke snížení tlaku. Tento druh ořechů obsahuje poměrně dost vlákniny. Jedná se o zdravou variantu večerního mlsání, ale také o vhodnou svačinu.

Díky tomu, že jsou pistácie syté, uspokojí velmi dobře a rychle hlad. Pozitivní je, že mají málo kalorií a dokonale zasytí. Tento druh pomáhá při léčbě onemocnění trávicího traktu, žloutenky, anémie či dýchacích cest. Ideální pochutina pro pány, neboť zvyšují plodnost.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

6 Komentářů

Zanechte komentář