pistacie

Máte rádi ořechy? Zkuste si vypěstovat vlastní pistácie

1.1.2019
78 630 Zobrazení

Tento druh ořechů se vyznačuje vysokým obsahem zdravých tuků, minerálních látek, vitamínů. Pistácie v sobě ukrývají značný podíl železa a mědi. Pistácie mají až 4x méně kalorií než ostatní druhy oříšků.

Pěstování venku

Řečík pistáciový neboli pistácie pravá (Pistacia vera) je poměrně mrazuvzdornou rostlinou. V tuzemských nejteplejších oblastech je možné pěstování i ve volné půdě. V tomto případě však rostlina potřebuje chráněné stanoviště u zdi domu. Mladé rostliny je vhodné na zimu zasypat vrstvou listí. Řez není potřeba, postačí pouze jeden tzv. zmlazovací. Pistácie je třeba ochránit, neboť bývají oblíbenou potravou pro různé ptactvo i savce.

A jak je to v tomto směru s pěstováním?

Je nutné vědět, že jeden samčí prašníkový strom se pěstuje zhruba na šest samičích pestíkových. Vzhledem k tomu, že pyl dozrává velmi často dříve, je ideální ochránit samčí květy papírovým sáčkem do té doby, dokud pestíky nejsou připravené k oplození. V našich podmínkách strom dorůstá do výšky v rozmezí 1,5 až 2,5 metru.

pistacie loupane - Máte rádi ořechy? Zkuste si vypěstovat vlastní pistácie

Varianta pěstování v květináči

Při zvolení této metody, je potřeba umístit květináč s rostlinou na slunné místo na okně či do skleníku. Je nutné zajistit propustnou zeminu, možné je použít substrát na kaktusy s příměsí písku. Pro zdárný růst je zapotřebí vyšší vlhkost vzduchu. Listy pistácie zadržují vláhu. Z tohoto důvodu nemusíme zalévat příliš vydatně. Rostlina potřebuje spíše sušší substrát, který mezi jednotlivými zálivkami necháme trochu uschnout.

Mladé pistácie se přesazují každý rok. V měsících duben až září je nutné každé dva týdny přihnojovat. Na zimu umístíme rostliny v květináči do chladnějšího interiéru, kde teplota nepřesahuje 6 stupňů Celsia. Světlo není potřeba, neboť touto dobou rostlině opadají listy. Se zálivkou opatrně, aby nedošlo k uhnívání kořenů.

Jestliže nemáme potřebné a vhodné podmínky na přezimování, lze to vyřešit tím, že nádobu zakopeme do země, aby nezmrzly kořeny.

Blahodárné účinky pistácií

Ořechy, které díky svému obsahu prospěšných a důležitých látek, mají velmi pozitivní vliv na lidský organismus. Jedná se o mimořádně cennou potravinu. Pistáciové ořechy jsou syté, ne však tučné. Konzumace má vliv na snížení hladiny cholesterolu v krvi. Pistácie dokonce pomohou zvládat stresové situace, kdy efektivně napomáhají ke snížení tlaku. Tento druh ořechů obsahuje poměrně dost vlákniny. Jedná se o zdravou variantu večerního mlsání, ale také o vhodnou svačinu.

Díky tomu, že jsou pistácie syté, uspokojí velmi dobře a rychle hlad. Pozitivní je, že mají málo kalorií a dokonale zasytí. Tento druh pomáhá při léčbě onemocnění trávicího traktu, žloutenky, anémie či dýchacích cest. Ideální pochutina pro pány, neboť zvyšují plodnost.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

6 Komentářů

 1. Dobrý den,
  četl jsem o pěstování pistácíí, ale kde seženu nepražené, syrové pistácie na zasazení??? Děkuji
  Hudec František

 2. Dobrý den, kde prosím seženu sazenice? Děkuji Nováková

 3. Dobrý den, kde se prosím dají sehnat sazenice?
  Děkuji Niečová

 4. Prosím kde koupím semena pistacie

 5. Kde seženu semena pistacie pro pěstování nebo sazenice.Děkuji Hana

 6. Dobrý den, prosím vás kde koupím sazenice?

Zanechte komentář

Zavřít