krásnohlávek t

Klubko stříbrného drátu nebo rostlina? Seznamte se s krásnohlávkem

1.1.2019
2 592 Zobrazení

Austrálie je doslova zásobárnou mnoha zajímavých rostlinných či živočišných druhů, stačí si vzpomenout třeba na ptakopyska nebo ježuru. A potvrzuje to i krásnohlávek alias drátovec. U nás ho můžete potkat zejména v balkonových truhlících, ale uplatní se i na záhonku.

Nejčastěji u nás seženete krásnohlávek Brownův (Leucophyta brownii). Jde o nízký keřík s drobnými čárkovitými listy šedo-stříbrné barvy. Ve své domovině může klidně narůst i přes metr, u nás se obvykle spokojí s pouhou třetinou své původní velikosti.

Krásnohlávku stačí písek a hodně sluníčka

V Austrálii odkáže tato rostlina skutečně přežít jen v čistém písku, lépe se jí však bude dařit v propustné zemině promíchané s pískem v poměru 1:1. Vyhovuje jí slunné místo a mírná zálivka. Ovšem pozor, díky svému vzhledu se mnoha zahrádkářům zdá tak nenáročná, že ji nechtěně úplně přesuší a zahubí. Nepostěžuje si, nesvěsí listy – prostě uschne. Zalití alespoň 1x do týdne je žádoucí.

Náš tip: Pokud se vám přece jen povede krásnohlávek zahubit suchem, použijte ho bez uzardění třeba do suchých vazeb. Vydrží v perfektním stavu opravdu dlouho.

Zimní pokles teplot krásnohlávek nepřežije, nejčastěji se tedy pěstuje jako letnička. Pokud mu ovšem od října do dubna dopřejete chladné světlé místo s teplotou mezi 12-15°C, vydrží vám klidně několik let.

Netradiční ozdoba do balkonových truhlíků

Při pěstování jsou nejlepšími společníky krásnohlávku nenáročné balkonovky, jako například macešky, libavka, vřesy, dlužicha, listopadky, břečťan nebo okrasná kapusta. Mají podobné nároky na zálivku, umístění i oslunění. Jen do samozavlažovacího truhlíku krásnohlávek určitě nedávejte, neustálý přísun vlhkosti mu dokáže škodit stejně jako její výrazný nedostatek. A to by byla rozhodně škoda, co říkáte?

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář