zahradní křeslo

Retro nábytek na zahradě: Rafinovaná hra s historií i materiály

Retro nábytek na zahradě: Vlna oblíbeného retra se nevyhnula snad nikomu z nás. Spolu s ní totiž přicházejí i nostalgické vzpomínky a příjemné zážitky, které si nerozlučně spojujeme s dobami dávno minulými. Retro okouzlení se také velmi rychle naučilo těžit z tzv. dojmu nečekaného, který byl v interiérovém designu populární již několik let předtím, a který proniká  i do našich zahrad spolu se stále větší oblibou tématicky zaměřeného prostředí.

Také si vybavíte WOW efekt, který ve vás vyvolal zajímavý suvenýr u kamaráda v obýváku nebo neobvyklý kousek nábytku třeba v hotelové předsíni? Moderní retro styl přesně na tomto úžasu staví. Retro nábytek už nemusí nutně zaplnit celou pergolu či terasu. Ne, tak by znovu zapadl do jakéhosi oparu všednosti – mnohem spíše se uplatní v roli osamělého jezdce, který překvapí kontrastem a originálností.

Moderní retro? Vše je dovoleno!

Míchání textur, barev, tvarů i inspirace různými historickými obdobími už není v moderním designu zahradního nábytku tabu, naopak! Vnáší do něj svěžest a hravost, tedy pokud se nepřežene. První kroky na tomto minovém poli přitom nejsou nijak těžké, jen se nesmí uspěchat.

gauč - Retro nábytek na zahradě: Rafinovaná hra s historií i materiály

Pro začátek postačí jeden jediný nevšední kousek nábytku umístěný na viditelném místě. Může to být třeba retro komoda v zahradním altánu, vyřezávaná stolička u vstupu do domu nebo třeba ozdobná polička z masivu uprostřed jinak minimalisticky zařízené zahradní kuchyně.

Retro nábytek, který neohrožuje zdraví

Nábytek v retro stylu, který často můžeme ještě najít na půdách nebo ve sklepích, není vždy tou nejlepší volbou. Při jeho výrobě se ještě téměř nic nevědělo o jedovatých lacích nebo správné údržbě dřeva, která celý model ochrání před rozpadem po řadu let.

Naštěstí se myšlenky „výletu do minulosti“ se chytili i velcí a zkušení prodejci nábytku, kteří používají kvalitní materiály v čele s přírodním masivem a přírodními oleji. Zdraví však nijak neohrožují. Takový retro nábytek navíc často není k rozeznání od toho původního a pobyt venku během celé sezóny ho samozřejmě nijak neohrozí. Tak co říkáte? Zkusíte to s oblíbenou vlnou retra i na své zahradě?

 

TIP:

Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář