sochy

Sochařská výzdoba na zahradu – co všechno sem patří a jak to využít

Sochařská výzdoba k zahradě patří, protože se výborně doplňuje s přírodou. A sochařská díla – to nejsou jen sochy, se kterými se setkáváme třeba v zámeckých parcích a zahradách. Pojďme se společně podívat, co všechno pod takovou sochařskou výzdobu vlastně patří.

Jednoduchost a jednotnost

Při výběru sochařských děl do zahrady se řiďte dvěma pravidly. Za prvé – všechna díla i jejich soubor by měly mít jednotnou úpravu – stejnou barvu (bílou, žlutou, hnědou…), stejný materiál (žula, pískovec, mramor, bronz…). A do přírody a přírodní zahrady se více hodí jednoduché sochy a výtvory. Ty složitější můžeme nechat do velikých zahrad a parků.

Méně je někdy více

I jeden prvek v zahradě, když bude správně zvolený, bude působit lépe, než přehršel různých sochařských děl nakupených bez ladu a skladu všude po zahradě.

Fontány a pítka

Vodní díla jsou v zahradě nezastupitelná. Osvěžují v parném létě. Poskytují vodu ptákům, motýlům a dalšími hmyzu. Jsou krásná na pohled a uklidňující pro naši mysl. Zatímco fontána už bývá větším dílem, pítko může být poměrně malé a hodí se i na menší zahradu. Jediné, co musíte pravidelně dělat, je čistit vodu, aby byla stále čerstvá.

socha 600x374 - Sochařská výzdoba na zahradu – co všechno sem patří a jak to využít

Zdroj foto: envato

Sošky

Máte-li rádi sošky, existuje velmi pestrý výběr mezi různými výrobci i prodejci. Můžete si pořídit sošky andílků, žen, dětí, Trollů apod. Zase platí, že je lepší jeden druh vícekrát zopakovat v terénu, než si do zahrady pořídit andílka a zároveň Trolla…

Podstavce

I když nejste na sochy zrovna vysazeni, můžete si pořídit podstavec/podstavce, které budou ze stejných materiálů jako sochy, avšak navíc poslouží nejen jako dekorace, ale budou i praktické. Na podstavce můžete umístit květináče, truhlíky, letnící se pokojové květiny apod.

Údržba soch

Většinu soch není třeba nijak udržovat, avšak pokud jsou zašpiněné, měli byste je lehce ostříkat obyčejnou vodou, popř. omýt hadříkem namočeným v jarové vodě – tento způsob ale nepoužívejte na pískovec.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář