bylinky

Koření, které naše babičky běžně používaly a my na něj už zapomněli

Koření našich babiček: Listování starými kuchařkami a herbáři je mnohdy velmi poučné. Dnes jsme pro vás prohledali nejrůznější staré kuchařské příručky a objevili dávno zapomenuté poklady ze spižíren našich babiček. Schválně – o kolika z nich už jste někdy slyšeli?

Andělika lékařská

Jako bylinku ji vcelku dobře známe ale jako koření? A přitom se její plně vyzrálá semena používala dříve právě k tomuto účelu. Zdobily se jimi koláče a dezerty a přidávaly se do marinád nebo omáček k dušenému masu. Byly také chytrou pomůckou všech milovníků kompotů z angreštu, rybízu nebo rebarbory. Obíraly je totiž o jejich charakteristickou kyselost a nahrazovaly ji příjemnou sladkou podchutí. Andělika alias andělský kořen roste na našich zahrádkách nebo alespoň za jejich ploty zcela běžně – proč se tedy nepustit do experimentování?

Křenový kořen

Chilli paprička, kajenský pepř, wasabi – to všechno naše babičky vůbec neznaly. Přesto to dokázaly na talíři pořádně roztočit. Křen totiž efektivně prohlubuje chuť jídel a dává jim žádanou pálivost. Naše prababičky ho považovaly za základ každodenního vaření. Perfektně se hodil jako doplněk k omáčkám, polévkám nebo gulášům. Navíc byl snadno dostupný – i dnes roste na mnoha místech poměrně hojně a leckterý zahrádkář poznal křen i jako odolného protivníka, který se jen tak nenechá vytlačit ze záhonku. Ale když už ho najdete, ve vrstvě písku vám ve sklepě ochotně přečká celou zimu a pořád bude báječně šťavnatý a plný síly. S křenem, prodávaným v obchodech, se ten domácí totiž nemůže rovnat ani náhodou. Za to vám ručíme.

jalovec - Koření, které naše babičky běžně používaly a my na něj už zapomněli

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Jalovec

Typické černé kuličky, které svým vzhledem připomínají pepř nebo nové koření, jsou dalším dochucovadlem, na které až po hříchu často zapomínáme. Jalovec dodnes volně roste na mnoha místech. Stačí ho usušit a přidat k dušené zvěřině – ale i další tmavému masu, zvláště, chceme-li ho dusit. Je velmi aromatický, tak to s ním nepřehánějte!

Třešňové listy

Že se hodí tak maximálně na kompost po podzimním shrabání? Ale vůbec ne! Jejich nezaměnitelné aroma lze využít i jinde. Dřív například zcela běžně obohacovaly domácí ovocné šťávy. Po důkladném vylisování se z nich získávala tekutina, která intenzivně voněla ovšem byla méně sladká než třešně samotné. Celé listy se také vkládaly do sklenic s nakládanými okurkami – díky nim byla zelenina chutnější a pevnější.

Jak vidíte, tohle zapomenuté koření fungovalo v českých kuchyních ještě před několika desítkami let velmi dobře. Takže rozhodně stojí za to se vrátit k našim kulinářským kořenům a znovu docenit paletu chutí, kterou naši předkové dlouho a pracně budovali. Možná budete sami překvapeni, jak pestrá naše kuchyně kdysi bývala.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít