Bílit stromy: Stromy na zimu bílila již moje prababička, pak babička a mamka a teď je bílím já. Proč? K čemu je to vlastně dobré?
Jaké stromy se bílí na zimu
Před zimou i během zimy se bílí zejména ovocné stromy, tedy jejich kmeny, popř. i silnější větve.
Proč bílit stromy na zimu
Důvodem, proč se ovocné stromy bílí na zimu, je především předcházení velkým teplotním rozdílům mezi denní teplotou na slunci a noční teplotou, která může dosahovat vysokých hodnot pod bodem mrazu. Bílá barva odráží sluneční paprsky, takže se kůra přes den nepřehřívá. Pokud by byl strom, resp. jeho kůra vystavena takovým teplotním výkyvům, došlo by k napínání pletiv, která by se následně trhala a na stromě by vznikaly tzv. mrazové trhliny nebo mrazové desky. Těmi pak do stromu vstupuje infekce, která může způsobit i předčasný úhyn stromu.
Čím a jak se stromy bílí
Stromy se bílí vápenným mlékem, které připravíte jednoduše z nehašeného vápna a vody tak, že vám vznikne hustá tekutina, kterou můžete pomocí štětce nanášet na stromy. Natírejte postupně kmeny i silnější větve a také mladé stromky, které jsou k poškození mrazem náchylnější. Stromy je dobré nabílit na přelomu října a listopadu. Pokud nátěr oprší, je vhodné jej přes zimu zopakovat.
TIP: V některých zahrádkářstvích můžete pořídit i takové přípravky, které neoprší, nebo se dokonce rozpínají spolu s růstem stromu, a tak nebudete muset nátěr opakovat každoročně. Otázkou je, zda se to vyplatí, protože bílý nátěr přes léto stromům nijak neprospívá.
Existuje alternativa k natírání?
Ano, existuje. Můžete každý strom, který potřebuje ochránit před výkyvy teplot, obalit slámou, kterou ke kmeni přivážete lýkovým provazem.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz