O vánoční kaktus se musíte správně starat po celý rok, protože potřebuje zejména 2 období klidu. Co můžete stihnout ještě teď v listopadu.
Listopadová péče
V této době by měl mít kaktus za sebou druhé období klidu (od srpna do října) a pravděpodobně nasadil nebo brzy nasadí poupata. Jakmile se tak stane, nikdy s kaktusem nemanipulujte, neotáčejte ho, nepřenášejte ho na jiné místo a už vůbec jej nepřesazujte! Všemi těmito činnostmi riskujete, že poupata shodí. Jediné, co byste měli udělat, je – zvýšit mu zálivku, protože pokud by mu zcela vyschnul substrát, opět by mohl shodit poupata. Popřípadě ještě můžete aplikovat nějaké hnojivo – například v tyčince, které se pomalu rozpouští.
Jaké stanoviště má tedy vánoční kaktus mít
V době, kdy nasadil poupata, by měl mít světlé nebo polostinné místo – výborné je například u okna na severní stranu. Před nasazením poupat jej můžete přenést na teplejší stanoviště, aby vykvetl dříve. (To se hodí například, když zjistíte, že ještě v polovině listopadu nemá nasazeno na květy.)
Po odkvětu
Jestli se vám podařilo, že kaktus vykvetl na Vánoce, pak jej po odkvětu přemístěte na chladnější a sušší stanoviště a tolik nezalévejte – jedná se o první období klidu (pozn. první a druhé období klidu se počítá podle kalendářního roku, nikoliv podle doby napsání našeho článku).
Přesazení
Nejvhodnější doba k přesazení vánočního kaktusu je v březnu. Dejte mu propustný, mírně humózní a mírně kyselý substrát (běžný substrát obohaťte o písek, perlit a rašelinu). Zvyšte zálivku, ale nikdy nesmí být přemokřen, ani v misce pod květináčem nesmí zůstávat voda!
Letnění
Vánoční kaktus můžete i letnit, ovšem za předpokladu, že jej dáte na stinné místo, kde bude teplota kolem 20 °C.
Dá se množit?
Kaktus se dá množit pomocí odnoží, které budete odebírat po odkvetení. Tehdy stejně kaktus bude nejspíš potřebovat sestřihnout. Odnože by měly sestávat ze 3 dílků, z nichž ten nejspodnější zcela přikryjete substrátem (stejným, jako měla mateční rostlina). Zalévejte jen mírně, ale pravidelně. Protože má nový substrát, není potřeba přihnojovat.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz