rajce

Intenzivní hospodaření na malém pozemku

Zahrada na malém pozemku: Máte-li k dispozici jen malou zahradu, a přitom chcete pěstovat mnoho zeleniny a ovoce, abyste byli soběstační, budete muset půdu využívat velmi intenzivně. V úrodných oblastech, jako je Polabí nebo jižní Morava, můžete mít úrodu až třikrát do roka, v těch méně úrodných alespoň 2x. Je ale potřeba vědět, jak na to.

Předplodina, hlavní plodina a následná plodina

Tam, kde je to možné, zkuste na jednom pozemku (políčku, záhonku) pěstovat předplodinu, hlavní plodinu a následnou plodinu. K předplodinám patří raný salát, ředkvička, špenát, polníček. Hlavní plodina je ta, která zabírá pozemek pro většinu roku – rajčata, papriky, okurky. Následná plodina se pěstuje pro podzimní sklizeň (špenát, kozlíček polníček).

Příklady pěstování

Jako předplodinu můžete pěstovat od března například salát, po jeho sklizni přesadíte na pozemek předpěstovaná rajčata, po jejich sklizni koncem léta vysejete polníček. Nebo jako předplodinu vysejete na jaře ředkvičky, po nich budete na pozemku pěstovat okurky, po jejich sklizni (koncem července) můžete vysít špenát.

spenat 1 600x400 - Intenzivní hospodaření na malém pozemku

Zdroj foto. pixabay

Smíšené kultury

Pro opravdu malé zahrady jsou ještě vhodnější smíšené kultury. Znamená to pěstování dvou plodin na jednom záhonku zároveň. Výhoda kromě úspory spočívá ještě v tom, že plodiny se navzájem ochraňují před chorobami a škůdci. Je potřeba vybírat mezi plodinami, které se spolu dobře snášejí: okurky s celerem, mrkev s cibulí, ředkvičky s mrkví, hlávkový salát s kedlubnou, fazole s okurkami…

Část pozemku pro vytrvalé rostliny

Při plánování osazování své zahrady vždy počítejte i s místem pro vytrvalé rostliny. Sem patří bylinky (tymián, rozmarýn, estragon), rebarbora atd. Tato část bude osázena nejen po celý rok, ale po několik let za sebou.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít