Kdo říká, že za super účinné a výživné potraviny musíte utrácet nehorázné sumy? Nenechte se nachytat obchodními lákadly a místo toho se podívejte, co vám roste za humny nebo na záhonku. Určitě budete mile překvapeni.
A co jsou to vlastně ty superpotraviny? V zásadě jde o marketingové označení, jež obchodníci lepí na ovoce a zeleninu s vysokým obsahem látek prospěšných pro naše zdraví, tedy zejména vitamínů a minerálů.
Jáhly nahradí tolik propagovanou quinou
Klidně bychom je mohli nazvat nepravou quinou. Ale zatímco indiáni z Ameriky si pochutnávali na semenech merlíku, my se spokojíme se starým známým prosem. Vizuálně je však od sebe prakticky nepoznáte. Jáhly navíc obsahují vysoké procento bílkovin, draslíku, kyseliny listové a hořčíku, a dokonce o 50% víc železa než quinoa.
Jedinou nevýhodou je jejich náročnější příprava. Quinou zalijete, jáhly je třeba povařit. Zato však výrazně ušetříte, což není vůbec k zahození.
Zelený ječmen pomáhá při mnoha problémech
Zapomeňte na drahé přípravky z mořských řas v čele s tolik opěvovanou spirulinou. Čerstvé výhonky zeleného ječmene vám mohou nabídnout mnohem víc. Dají se sklízet jako salát a přidávat třeba do smoothie nebo zeleninových pomazánek. Pěstovat ho během celé sezóny se opravdu vyplatí, může vám totiž pomoci :
- s trávením
- při kožních problémech
- snižuje hladinu cholesterolu
- podporuje tvorbu červených krvinek (díky vysokému obsahu chlorofylu )
Jeho účinky jsou tedy z mořskými řasami víc než srovnatelné. U nich získáte navíc jenom porci jódu, ječmen zase nabídne vysoký obsah betakarotenu, vitamínu C a E a vitamínů řady B.
Červená řepa se vyrovná peruánskému ženšenu
Pokud jste už někdy zapátrali po výrobcích určených pro podporu vitality nebo dokonce sexuálního zdraví, určitě vám neunikla maca peruánská alias peruánský ženšen. Je ale vcelku zbytečné utrácet za ni nehorázně sumy, když stejné účinky má i červená řepa. Prim tu hrají zejména rostlinné steroly, které podporují tvoru mužských a ženských pohlavních hormonů (zejména estrogenu a testosteronu). Miska salátu z červené řepy nebo třeba boršče denně vám tedy vynahradí užívání drahých produktů z prodejen zdravé výživy.
Mimochodem pravidelně na talíři by ji měli mít také sportovci nebo manuálně pracující lidé. Dodá jim totiž tolik potřebné vitamíny B a kyselinu listovou, jež dohromady dokáží zvýšit výkon při fyzických činnostech až o 18%!
Acerola? Ne, rakytník!
Acerola je odborníky prezentována jako ovoce s nejvyšším obsahem vitamín C vůbec. Stačí tedy polovina lžičky prášku denně a máte vystaráno. Starý dobrý rakytník sice obsahuje céčka dvakrát méně, zato ho v kuchyni využijete rozličnými způsoby. Hodí se na přípravu sirupů, marmelád nebo koláčů a dá se také zamrazit a použít uprostřed zimy. A navíc je rakytník výrazně levnější a snadno ho vypěstujete i na menší zahrádce.
Lněná semínky vs. tolik oblíbené chia
Věděli jste, že chia semínka jsou ve skutečnosti plodem šalvěje? To náš český len alespoň svůj původ neskrývá, navíc si nemusíte tak úzkostlivě hlídat překročen doporučené denní dávky (DD CHI je pouhých 25 gramů). Semínka lnu vám nabídnou především:
- vysoký obsah vlákniny (34 g na 100 gramů)
- vysoký obsah bílkovin (25 g na 100 gramů)
- prospěšné omega-3 mastné kyseliny
Lněná semínka je vhodné před konzumací namočit, ale to platí i o těch chia. A svou cenou vás v regálu určitě příjemně překvapí.
Borůvky potěší nízkým obsahem cukru
Mezi superpotraviny můžeme v podstatě zařadit všechno bobulovité ovoce, borůvky jsou však zdaleka nejlepší. Mohou se srovnávat i s goji. Nabídnou vám zejména antioxidanty, vitamíny skupiny B, stejně jako vitamín C a E a velmi nízký obsah cukru (v usušeném goji tvoří cukr téměř polovinu váhy). Zároveň ochotně rostou na našich zahrádkách a dají se zavařit, zamrazit i usušit. Tak co říkáte? Ještě stále máte chuť na goji?
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz