Drobnokvěté karafiáty zdobí skalku, záhony i nádoby. Vytváří polštáře drobných kvítků, ze kterých se můžete těšit od jara do podzimu. Patří mezi oblíbené suchomilné rostliny, které jsou nenáročné na péči.
Drobnokvěté karafiáty či minikarafiáty patří do rodu hvozdíků, který je poměrně bohatý, zahrnuje přes 300 druhů. Na výběr je z drobnokvětých, velkokvětých, ale i velkého množství kříženců. Drobný druh karafiátů je oblíbený pro pěstování ve skalkách, štěrkových záhonech, různých nádobách, i závěsných.
V zahradách jsou nejčastěji k vidění nižší druhy, které vytváří trsy a polštáře, zároveň většinou nepřesahují půl metru výšky. Najdou se však druhy, které mají sotva 20 cm nebo naopak 1 m na výšku. Výběr je z několika barevných odstínů. Karafiáty patří spíše k trvalkám, ale můžete si koupit i letničky nebo dvouletky. Nejčastěji se v zahrádkách pěstují vytrvalé druhy.
Kvítky mohou být jednoduché nebo složené, hladké, ale i střapaté.
Jak drobnokvěté karafiáty pěstovat
Jsou to suchomilné rostliny, proto se jim velmi daří na skalkách a zídkách. Vyhovují jim lehké, hlinitopísčité půdy, snesou až kamenitou. Půda nemusí být bohatá na živiny. Se zaléváním musíte velmi obezřetně, přežijí spíše sucho než přemokření. Stanoviště jim vyberte teplé a slunné, odmění se vám záplavou pestrých kvítků od jara do podzimu.
Drobnokvěté karafiáty si můžete vypěstovat ze semen nebo se také množí dělením trsů, tím že rozsazujeme jednotlivé trsy od sebe. Nejvhodnější doba je období července a srpna.
V případě letniček sesbírejte semena a na konci sezóny je můžete odstranit. Trvalky můžou zůstat na místě i přes zimu, stačí je chránit chvojím. Dvouletky v prvním roce přezimují stejným způsobem jako trvalky, v prvním roce vyrostou jen listnaté stonky a v dalším roce se dočkáte i kvítků.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Komentáře 1