kocianek

Kociánek dvoudomý: Pěstujte nenáročnou skalničku

Kociánek se nejčastěji pěstuje jako skalnička. Také se vysazuje do kamenných koryt, mezi kameny či do okrasných nádob. Je u nás rozšířen po celém území. Vytváří husté a stříbřité koberečky.

Kociánek dvoudomý (Antennaria dioica) je trvalka, která je u nás rozšířena po celém území, najít ji můžeme v listnatých lesích a borech, lesních lemech, při okrajích cest, na pastvinách a pasekách. Řadí se do čeledi hvězdnicovitých a pochází ze Severní Ameriky. Má dřevnatý oddenek a přímou lodyhu, která je vysoká 5 – 30 cm. Lodyhy jsou plstnaté se střídavě postavenými listy. Na koncích porostů vyrůstá chocholičnaté květenství drobných květů, bílých či různobarevných.

Samčí rostliny mají trubkovitou korunu, květenství růžové až načervenalé barvy. Samičí rostlinky mají světlejší květy a niťovité květenství. V současnosti z mnoha lokalit, kde dříve rostl, ustupuje.

kocianek kvet - Kociánek dvoudomý: Pěstujte nenáročnou skalničku

Jak kociánek pěstovat

Pěstuje se především na slunných a suchých místech zahrádky s půdou chudší, písčitou a kyselou. Pokud kociánku poskytneme dostatek místa, pokrývá se stříbřitě – červeným zbarvením. Množí se dělením na jaře a na podzim, také výsevem koncem zimy. Kvete od dubna do června a je mrazuvzdorný, na zimu se nezatahuje, nadzemní část přezimuje, je lepší ji po odkvětu sestříhat. Chorobami a škůdci trpí vzácně.

Je to pokryvná rostlina a vytváří půvabné zákoutí ve společnosti například drobných cibulovin. Vytváří koberce jasně stříbřitých listů. Kromě skalky se vysazuje také na okraje záhonů, podél cestiček, na suché zídky nebo také mezi dlaždice.

Kociánek dvoudomý ´Rotes wunder´ kvete drobnými, červenými kvítky.

Kociánek dvoudomý ´Rubra´ kvete červenými květy.

Kociánek jitrocelolistý je druh, který má zelené listy, podobné jitrocelu, kvete bílými květy.

Kociánek dvoudomí ´Minima´ patří mezi nejmenší kociánky, dorůstá výšky 5-8cm

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář