ořechy t

Mulč z ořechových skořápek. Čemu věnovat pozornost

Každý rok použijeme velkou spoustu ořechů. Některé ořechy prodáme, jiné si necháme a zpracujeme je do různých pokrmů. Skořápky ale povětšinou prostě vyhodíme. Pokud již hledáme nějaké jejich využití, ptáme se, zda je možné je použít do kompostu. Nebo zda je možné jejich využití jako mulčování. Ořechové skořápky – ať už vlašské, pistáciové nebo arašídové – můžete skutečně využít jako mulčování, má to ale hned několik upozornění.

Upozornění týkající se mulčování s pomocí ořechových skořápek

Arašídy, které ve skutečnosti nejsou ořechy, ale luštěniny, obecně považujeme za běžný druh ořechů. Jejich skořápky mohou a nemusí být použity jako mulčování – liší se to názor od názoru. Jeden tábor zahradníků říká, že arašídové skořápky skutečně takto využít lze, avšak jiní mají obavy. Myslí si, že arašídové skořápky mohou mít vliv na větší houbová onemocnění, která mohou potenciálně postihnout vaše rostliny. Arašídy mají vysoký obsah dusíku a jako takové se pomalu rozkládají.

Druhy mulče z ořechových skořápek

Lískové ořechy

Ořechové mulčování zcela jistě není vhodné do svahů nebo oblastí, kde hodně fouká nebo prší. Vzhledem k tomu, že odolávají rozkladu, nedodávají do půdy žádné živiny a nemají proto žádný vliv na pH půdy.

Vlašské ořechyvlašký ořech - Mulč z ořechových skořápek. Čemu věnovat pozornost

Vlašské ořechy jsou v České republice asi nejčastějšími ořechy. Skořápky obsahují velké koncentrace juglonu a hydrojuglonu, což je pro mnoho rostlin toxické. Koncentrace juglonu jsou nejvyšší u mladých vlašských ořechů (v zelené slupce), v ořechových kmenech a kořenech, v menších množstvích v listech a stoncích. Dokonce i po kompostování mohou uvolňovat juglon, takže otázka použití kompostu je v podstatě vyřešená. Ačkoli existují některé rostliny, které tolerují juglone, proč to riskovat?

Ořechové skořápky a jejich rozklad

Veškeré ořechové skořápky se rozkládají velmi dlouhou dobu. To znamená, že půdě nedodávají žádné živiny. Proto je jejich použití do kompostu bezpředmětné. Jejich rozbitím na menší kousky dobu rozkladu urychlíte, zvláště pokud ořechové skořápky použijete jako horní vrstvu mulče. Neexistují žádné zásadní problémy týkající se mulčování ořechovými skořápkami.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář