schody

Nový nátěr schodů potřebuje čas a důkladnou přípravu

17.12.2020
1 832 Zobrazení

Nový nátěr schodů: Zjišťujete, že vaše dřevěné schody už nejsou v takové kondici jako bývaly? Nezáleží na tom, zda jsou v exteriéru nebo interiéru. Pravidla pro jejich dlouhodobě odolnou renovaci jsou velmi obdobná.

Pamatujte si však, že jen samotný nátěr nestačí. Nejdříve je nutné každý schod prohlédnout a vyspravit případná poškození. A jak na to?

Co se starým nátěrem a prasklinami

Nejčastějším problémem bývá odlupující se lak nebo nejrůznější drobné škrábance a vrypy. S těmi nám může pomoci bruska, případně i smirkový papír. Záleží na tom, jak velké poškození je.

Pokud ovšem narazíte na větší poškození, pak si už s tímto jednoduchým řešením nevystačíte. Všechny škvíry a další poškození je nutné zatmelit. Tmel nechte zaschnout podle návodu a poté ho přebruste. Opět postačí smirkový papír. Nakonec schody kompletně vyluxujte a můžete přejít  k samotnému nátěru.

Měli byste vědět: Asi už tušíte, že vám renovace schodů nějaký čas zabere. Takže pokud máte nad nimi uloženo něco důležitého, raději si to sneste dolů. Pro všechny případy.

nater - Nový nátěr schodů potřebuje čas a důkladnou přípravu

Zdroj foto: pixabay                                     nátěr schodů

Čím natřít dřevěné schody

Sáhněte po prostředcích, určených k natírání podlahy. A to pro interiér nebo exteriér. Existují ovšem výjimky. Barva s UV ochranou, díky níž zůstává původní odstín dlouho beze změny, bývá určena jen pro venkovní použití. Pokud však máte schodiště, na které dopadá množství světla, umístěné například v prosklené vnitřní hale, použijte bez obav takovýto nátěr i tady. Jen dobře větrejte a připravte se na to, že specifický odér se bude ve vzduchu vznášet ještě pár dní.

Možné je samozřejmě použití i tenkovrstvé lazury apod. Při výběru vždy dbáme na to, aby se nový nátěr postaral nejenom o nový vzhled, ale také o větší bezpečí při pohybu po schodech. Vždy je proto nutné nanést minimálně dvě vrstvy barvy (leckdy i tři) a během jejich zasychání se řídit doporučením výrobce. Pokud cokoliv uspěcháte, můžete se s celým procesem potýkat za rok nebo za dva znovu.

Nezapomeňte ani na zábradlí

Ovšem renovace schodů by nebyla kompletní bez péče o zábradlí. Je-li dřevěné, pak na něj jednoduše aplikujte údržbu uvedenou výše. Je jen na vás, zda zvolíte stejný nebo kontrastní odstín barvy.

Ovšem při opravě kovového zábradlí se celý postup trochu liší. Na potíže nám může zadělat jak odlupující se barva, tak i známky koroze. A co tedy s nimi? Zbruste je. A to nejlépe vrtačkou s drátěným nástavcem nebo (v případě menšího poškození) brusným papírem. Nezapomeňte ani na odstranění vzniklého prachu vysavačem a na odmaštění celého povrchu,. K tomu vám skvěle poslouží roztok vody a saponátu.

Teprve teď můžete přistoupit k samotnému nátěru. Hledejte barvy, určené přímo na zkorodované povrchy, vyhnete se tak nutnosti nanášení té základové. Vrstvy aplikujte alespoň dvě a dbejte na to, aby byl rozestup mezi tím alespoň 5-7 hodin.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář