malinik

Rzivostí maliníku existuje více, ale ochrana je stále stejná

Rzivost maliníku: Někdy se u maliníku nebo ostružiníku setkáte se rzivostí, která může být žlutá, oranžová nebo i červená a nevíte, co přesně to znamená, a hlavně jak maliníky ochránit. V následujících řádcích se dočtete, jak jednotlivé rzivosti od sebe rozeznat a jak se jim bránit.

Rzivosti maliníku

Rzivost maliníku je houbová choroba způsobená různými houbami, jako například Kuehneola uredinis, Phragmium rubi-idaei nebo Phragmium violaceum. Tato choroby postihují maliníky a ostružiníky a její příznaky jsou viditelné na listech, výhonech a plodech této rostliny. Nejčastější je tzv. žlutá rzivost (Kuehneola uredinis), která napadá zejména ostružiníky beztrnných odrůd, jako jsou Thornfree a Tnornless. Obě další rzivosti jsou méně časté – Phragramium rubi-idaei vytváří žlutavé až oranžové skvrnky, a rez fialová (Phragmium violaceum) zase červenofialové skvrnky.

Jaké jsou symptomy rzivosti maliníku

Symptomy rzivosti maliníku se objevují na horní straně listů a projevují se jako malé, žluté (oranžové, červené) skvrny, které se postupně rozšiřují. Později se na těchto skvrnách tvoří lesklé, červenohnědé puchýřky, které mohou být významně větší než skvrny. Tyto puchýřky obsahují téměř černé teliospory, což jsou houbové výtrusy, které mohou infikovat další rostliny.

malina plod - Rzivostí maliníku existuje více, ale ochrana je stále stejná

Zdroj foto: envato

Jak se chorobě bránit

Chorobu lze omezit zejména prevencí a pravidelnou péčí o maliníkové porosty. Prevence zahrnuje odstraňování infikovaných rostlin, dezinfekci zahradních nástrojů a přijetí opatření pro snížení vlhkosti a zvýšení cirkulace vzduchu v porostu – to znamená pravidelné a důkladné prořezávání keřů  maliníku a ostružiníku – viz samostatný článek.

Co dělat, když se infekce rozšíří

V případě infekce keřů maliníku a ostružiníku se doporučuje použití fungicidů. Důležité je však zajistit, aby byl fungicid aplikován včas a v souladu s doporučením výrobce, jelikož účinnost může být ovlivněna podmínkami okolí i pokročilostí choroby. Stejně tak je důležité používat ochranné pomůcky, při aplikace postřiku nejíst ani nepít a aplikovat postřiky jen za bezvětrného počasí.

Zdroj: www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz, www.abecedazahrady.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář