rostlina v obýváku

Jaké pokojové rostliny dát do obývacího pokoje

Jestliže můžeme rostlinami ozdobit takové místnosti, jako je ložnice či kuchyně, pak v obývacím pokoji se můžeme opravdu rozmáchnout. Není snad jiného pokoje v bytě či domě, který vyloženě volá po tom, aby byl zaplněn pokojovými rostlinami. Spousta místa, v ideálním případě orientace na jih či východ, takže stálý dostatek světla, příjemná pokojová teplota a jen mírná vlhkost vzduchu… To jsou podmínky, ve kterých se bude dařit doslova všem.

Jedinou podmínkou do obývacího pokoje je, aby rostliny zde umístěné byly dekorativní a reprezentující vkus majitele. Zde se meze ve výběru opravdu nekladou, takže vám uvedeme pár příkladů, kterými se můžete inspirovat při zařizování svého bydlení.

Domácí ibišky

Velký domácí ibišek může být jednou z dominant pokojových rostlin v obývacím pokoji. Když se o něj budete správně starat, bude vám pravidelně vykvétat a těšit vás i vaše hosty. Ibišky existují v nespočetných variantách barevných kombinací, takže si vybere určitě každý. O tom, jak pěstovat ibišek, jsme psali v jednom z předchozích článků.

ibišek červený - Jaké pokojové rostliny dát do obývacího pokoje

Fíkus

Fíkusů existuje mnoho druhů od velkých stromových až po bonsaje. Do obýváků se samozřejmě hodí každý z nich, jen musíte vědět, kam je umístit. Pěstování není složité. Pro velké fíkusy je potřeba jen velká nádoba (spíš širší než vysoká, aby mohl dobře zakořenit), jako substrát rašelina s pískem, dále pravidelná zálivka a ve vegetačním období jednou týdně přihnojovat. Fíkusy se množí řízkováním, ale pozor: při řezání uvolňují latex, takže používejte gumové rukavice. Pokud vám fíkus přeroste, nebojte se zasáhnout hlubokým řezem, vždy znovu obroste. Je-li rostlina zaprášená, můžete listy otřít vlhkým hadříkem, nebo ji osprchovat. V létě je možné letnění, ale ne na přímém slunci.

Palmy

Také palem dnes koupíme nespočet druhů a všechny nám z obývacího pokoje vytvoří útulné místo. Můžete zvolit velkou kokosovou palmu, nebo třeba datlovník obecný či juka palmu. Palmy potřebují světlo, ale snesou i polostín, hlavně jim vadí přímé slunce. Zálivka je mírná, hnojit je třeba přípravkem určeným pro palmy během vegetačního období. Palmy milují letnění, ale přímé agresivní sluneční paprsky způsobují, že jim hnědnou listy.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít