jezirko

Proč si pořídit ryby do zahradního jezírka

Proč si pořídit ryby do zahradního jezírka? Zahradní jezírko je opravdovou pastvou pro oči a oázou klidu v každé zahradě. Aby bylo dokonalé, pořiďte si do něj rybky, které mají kromě estetické funkce i mnoho funkcí dalších.

Jaké rybky do zahradního jezírka

Do zahradního jezírka se hodí zlatí kapři (koi kapři), zlatí karasové, zlatí jeseni, či slunka obecná. Každá z ryb má své specifické požadavky, takže se řiďte hlavně jimi.

  1. Zlatí kapři (koi kapři) jsou krásní, dokážou se naučit krmení z ruky. Ovšem také mají jednu nevýhodu, a to, že dorůstají až 80 cm a přitom potřebují být v hejnech – nehodí se tedy do malého zahradního jezírka. Velkou výhodou naopak je, že požírají vajíčka komárů, takže vás tento obtížný hmyz nebude večer sužovat.
  2. Zlatí karasové – jsou rovněž společenské ryby, dorůstají však menší velikosti. Na druhou stranu se rychle množí. Přebytky ale můžete odprodávat.
  3. Jesen zlatý má také rád společenství ostatních ryb a navíc rád rychle plave – potřebuje tedy dostatek prostoru na vyžití.
  4. Slunka obecná patří mezi ty menší rybky, které sice také žijí v hejnech, ale nepotřebují velké plochy. Slunka udělá radost dětem, protože plave při hladině, kde si shání potravu. Dobře se snáší s ostatními druhy ryb.
kapr koi - Proč si pořídit ryby do zahradního jezírka

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                 Kapr Koi

Péče o rybky

Jezírko musí být osázené rostlinami dřív, než tam vypustíme rybky. Rostliny se totiž starají o přísun kyslíku do vody. Některé ryby vyžadují ještě další přísun kyslíku pomocí filtrace, a to zejména ty, které jsou velké nebo potřebují rychlý pohyb (zlatí kapři, zlatí karasové, zlatí jeseni). Krmení kupujeme podle druhu (v akvaristice vám jistě poradí), dáváme jej rybám stále ve stejnou dobu, na kterou si postupně zvyknou, přičemž to nepřeháníme s množstvím, protože nespotřebovaná potrava by nám rychle kazila kvalitu vody.

Přezimování

Ryby dokážou v zahradním jezírku i přezimovat, ovšem za splnění dvou podmínek: jednak jim nesmí voda zmrznout, je tedy potřeba velké jezírko, jednak jim musíme snížit dávky potravy, protože nejsou tolik aktivní.

 

TIP:

Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář