altán

Vistárie – oblíbená okrasa parků i zahrad

Vistárie patří k jedněm z nejatraktivnějších popínavých dřevin. Je oblíbenou součástí pergol a altánů, vytváří romantické zátiší díky obřím hroznům květů. Starší vistárie se může rozrůst do velkých rozměrů.

Vistárie pochází z Číny a Japonska. Je to rychle rostoucí, někdy až agresivní keř, nepodceňujte ji, může se natáhnout až do výšky 10-15 m. Kmeny i větve jsou ovíjivé. Je nutné jí zařídit pevně ukotvenou oporu. Neměla by se vysazovat do okolí okapové roury, satelitů, střešních krytin. Její silné, ovíjivé větve by mohly vše poničit. Může se pustit i do laťkového plotu, pokud jí necháte volnost.

Vistárie čínská a květnatá

Nejvýznamnější druh je Vistárie květnatá (Wisteria floribunda). Základní barva květů je fialová, existuje ale i bílý a růžový kultivar. Hrozny květů mohou být dlouhé až 50 cm. Kvete v období květen-červen.

Vistárie čínská (Wisteria sinensis) je menší a její květy sladce voní, kvete před pučením listů. Kvete v období duben – květen a kvetení zopakuje ještě jednou na podzim.

Pěstování

Vyberte jí teplé a slunné stanoviště. Vyžaduje propustnou, živnou půdu s obsahem vápníku. Velmi dobře snáší sucho i úpal. Nejlepší umístění je jižní a jihovýchodní strana. Půdu udržujeme stále vlhkou. Zeminu můžete obohatit o zahradnický substrát, to vistáriím svědčí. Zimu v našich podnebných podmínkách snáší poměrně dobře. Pokud byste chtěli vistárii pěstovat ze semen, bude trvat velmi dlouho, než vykvete.

vistarie - Vistárie – oblíbená okrasa parků i zahrad

Jaké najít vistárii místo

Pokud chcete, aby s jistotou vykvetla, bude nejlepší, když vysadíte bezlisté sazenice zapěstované v květináčích nebo kontejnerech s pevným kořenovým balem. Je nutné po vysazení sazenice zalít a udržovat půdu vlhkou. Půdu okolo zasypte vrstvou drcené kůry.

Řez je důležitý

Řezem rostlinu vytvarujete a zajistíte bohaté květenství. Dodržujte jarní a letní řez. předjarním období zastřihujte postranní výhonky zhruba na deset centimetrů. První zaštipování se pak provádí v květnu. Jedná se o letní řez. Další zaštipování se provede v srpnu. Díky tomuto postupu se můžete těšit na bohatou záplavu květů.

Bez opory to nepůjde

Vistárie je poměrně robustní dřevina, musíte myslet na to, že potřebuje pevnou a ukotvenou konstrukci, protože ponese celou váhu rostliny. Můžete využít drátěné mříže nebo konstrukci z latěk. Většinou ji bohatě udrží pergola.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář