cucurbit

Vypěstujte si lahodný a zdravý patison. Čím je mladší, tím je chutnější

Patisony patří mezi tykvovité plody, mají diskovitý tvar, který je na okraji zvlněný. Chutí je podobný cuketám, čím je patison mladší, tím je chutnější. Je lahodný, zdravý a lehce stravitelný. Patison si snadno můžete vypěstovat i vy.

Patison (Cucurbita pepo) patří do čeledi tykvovitých, tykve byly pěstovány již ve starém Egyptě, Řecku a Římě. Patří tak mezi nejstarší zeleninu, z tykve byl pravděpodobně vyšlechtěn i patison. Jeho plody jsou bílé nebo žluté, na zahrádkách se však objevují i žíhané varianty. Jeho vzhled je velmi dekorativní, má tvar zploštělého disku s vlnitými okraji.

Patison obsahuje přibližně 90 % vody, dále obsahuje sodík, draslík, vápník, železo, vitamín C a betakaroten. V kuchyni ho lze připravit na mnoho způsobů.

Rostliny patisonů rostou keříčkovitě a vytváří plazivé, duté, nedřevnaté lodyhy s liánovitými výběžky, kvete velkými, žlutými květy.

cucurbita - Vypěstujte si lahodný a zdravý patison. Čím je mladší, tím je chutnější

Jak patisony pěstovat

Patisonům prospívá těžší, hlinitá půda s dostatkem živin. Již na podzim si půdu můžete připravit a zapracovat do ní kompost nebo chlévskou mrvu. Vyberte mu slunné stanoviště.

Sazenice patisonu si můžete koupit nebo je v březnu či dubnu předpěstovat sami. Semena se také dají vysévat přímo na záhon, ale musíte počkat do května, po zmrzlých mužích. Semínka se vysévají do sponu, vždy 2-3 k sobě. Neházíme je ale jen tak do jamky, ale každému necháme trochu prostoru.

Patisony potřebují vydatnou zálivku, tu provádějte ke kořenům, ne na listy a plody, ideálně večer, odstátou vodou. Rostlina nesnese mráz, jestli ještě očekáváte mrazíky, přikryjte na noc patison černou, netkanou textilií.

Rostlina potřebuje dost živin, pravidelně každý týden přihnojujte, kompostem nebo průmyslovými hnojivy. Stejně jako u dýní, lze patison pěstovat přímo na kompostu, budou mít neustálý přísun živin.

Kdy sklízet patison

Přibližně za 2 měsíce můžete začít se sklizní. Plody se sklízí ještě nezralé, s měkkou slupkou, kterou nemusíte loupat. Neodřezávejte je nožem, ale kroucením stopky u lodyhy. Pokud jste dodrželi postup výsevu a pěstování, plody mají přibližně 10 cm v průměru, maximálně 15 cm. Starší plody mají tuhou slupku.

V chladu a suchu se dají sklizené patisony skladovat dlouho.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

Zavřít