Záhony pod stromy: Možná se vám to už stalo také. Stromů vykvétajících na starém dřevě je totiž celá řada. Mluvíme o tzv. kauliflorických dřevinách a patří mezi ně třeba oblíbená zmarlika. V období jara je pohled na strom, rozkvetlý doslova od kořenů až po korunu, opravdu úchvatný.
Ale co když zmarliku na zahradě jednoduše nemáte? Nebo co když vás pohled na smutné pahýly stromů, uložených k zimnímu spánku, ve spojení s ponurou atmosférou předjarní zahrady skoro až děsí? Jděte jaru naproti a proměňte okolí stromů doslova v kvetoucí ostrůvky krásy.
Proč budovat záhonky právě pod stromy
Jde opravdu o ideální místo. Koneckonců – sekání trávy je tady už tak obtížné, protože nikdy nemůžete zajet ostrými noži až k samotnému kmeni. Vytvoření záhonku v jeho okolí je tedy logickým krokem. Proč si totiž vytvářet ztížené podmínky pro údržbu zahrady někde jinde, když už je na ploše stejně „jednou máte?“
O jejich využití se nemusíte bát. Existuje celá řada rostlin, kterým přistínění v podobě mohutné koruny nijak nevadí. Na jaře je navíc tento faktor pasé, takže vysadíte-li pod stromy cibuloviny kvetoucí brzy zjara, nebudou pro ně olysalé větve stromů žádnou konkurencí.
Jarní vzhled můžete dodat své zahradě už teď
Možná se divíte, proč vám doporučujeme budování ostrůvků s jarní zelení už teď, když je všeobecně známo, že cibuloviny se musí sázet na podzim, aby následujícího jara bohatě vykvetly. Na to však odpověď máme, respektive mají ji moderní skleníky. S možností nákupu cibulovin rychlených si totiž jejich něžnou krásu můžete užít už během letošního března nebo dubna. A do příštího roku se vám navíc perfektně rozrostou.
Jak začít s budováním ostrůvku pod stromy
Je to vlastně velmi jednoduché. Vše by ovšem mělo začít na papíře. Pokud totiž chceme, aby naše záhony vypadaly krásně, neměly by být nikdy větší, než je obvod koruny stromu, umístěného v jejich středu.
Jakmile si tuto plochu vyznačíte (ideální bude provázek, na realizaci od oka raději nespoléhejte), můžete se pustit do odstraňování travního drnu. Myslete na to, že se pod ním nachází kořeny stromu, takže postupujte opatrně a nikdy nezacházejte příliš do hloubky.
A už můžete začít vysazovat. Z rychlených cibulovin vám největší radost udělají určitě narcisy a hyacinty, na podzim se pak co do výsadby cibulovin meze nekladou. Jen pozor – budete-li dávat na záhon různé druhy nebo odrůdy květin, dbejte na to, aby vždy vykvétaly ve velmi podobnou dobu. Jedině tak bude efekt jarního ostrůvku radosti opravdu dokonalý.
Ovšem nemusí zůstat jen u samotných rostlin. Kruhové záhonky pod stromy můžete ozvláštnit i samorosty z unikátně natvarovaného dřeva, dekorativními oblázky a valounky apod. Vše tak bude vypadat mnohem zajímavěji. Navíc váš záhon neztratí svou dekorativnost a nevšednost ani po odkvětu.
Co ještě na záhon vysadit?
Zatím jsme mluvili jen o narcisech a hyacintech, ovšem možnosti jsou samozřejmě mnohem větší. Skvělou volbou jsou například puškinie, které dokáží své okolí opravdu rozzářit. Skvělou společnost jim budou dělat trsy čemeřice, nejlépe v nějaké kontrastní barvě.
Tu můžete zvolit třeba podle barvy stromu. Máte na zahradě okrasnou břízu? Vysaďte pod ni bílé narcisy, čemeřici nebo třeba ladoňky. Získáte tak jednotný až éterický vzhled. A to se vždycky hodí.
Další perfektní barvou jara je modrá. V žádném jiném období roku neuvidíte tolik modrých květin, jako právě od března do května. K mání jsou:
- ladoňky,
- hyacintovce a hyacinty,
- modřence,
- šafrány,
- puškinie
- a později také violky nebo barvínek.
Můžete je nechat kvést společně, nebo podpořit jejich nevšední krásu květinami v bílé barvě. Většina z nich se navíc ochotně rozběhne po okolí za pomoci oddenků, dceřinných cibulek nebo semen. Brzy si tak budete moci užívat nádherné modré moře, určené jen a jen pro vaše oči. Navíc v řídkém světlém stínu pokvete opravdu dlouho.
Jarní záhonky lze vytvářet i pod ovocnými stromy
A vůbec se při tom nemusíte bát o úrodu. Většina ovocných stromů pěstovaných u nás se totiž pyšní srdčitým nebo kůlovitým kořenovým systémem. Jinými slovy – vytvářejí vždy několik hlavních kořenů, jež se ve větší míře větví až na samém konci. Konkurence v podobě cibulovin nebo stínomilných trvalek jim tak žádné vrásky na čele rozhodně nepřidělá.
Na co si ještě dát pozor
V ideálním případě je vhodné záhon okolo stromu založit už na podzim. A to zvláště u mladších stromků, které ještě nejsou dostatečně přizpůsobeny okolním podmínkám. Ale než záhonku svěříte cibulky (a to třeba i ty rychlené) zbavte zeminu veškerého plevele.
Ovšem máte-li pocit, že by bylo dobré půdu také zrýt, předem na to zapomeňte. Poškodili byste citlivé kořeny stromů (a v tomto případě na jejich stáří opravdu nezáleží). K ruce si vezměte sázecí kolík. Postupujte citlivě a hledejte místa, která jsou prokořeněna jen minimálně. Dá to sice trochu práce navíc a v prvních letech nebude výsadba tak symetrická, jak byste si nejspíš přáli, ale tento krok se vám bohatě vyplatí v podobě zdravého a odolného stromu.
Na závěr pak můžete celý prostor ohradit třeba kamínky, opracovaným cihlami nebo rovnou zahradním plůtkem. Zabráníte tak prorůstání trávy do zeleně a celý prostor se vám navíc bude i lépe udržovat. To nám věřte. A aby byl dojem jarního kochání dokonalý, nezapomeňte ani na zahradní lavičku, nebo rovnou na útulné posezení. Budete si tak moci jaro užít opravdu naplno.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz