kdoule

Kdoule – vypěstujte si zapomenuté ovoce našich babiček

16.7.2018
4 871 Zobrazení

S prvními pokusy o pěstování kdouloní bychom se mohli potkat už ve starověku. Ještě nedávno byly velmi oblíbené i u nás – elegantní tvar stromku, nádherné květy a chutné ovoce – pro zahradníka zkrátka rostlina zn. ideál.

Těžko říci, proč z našich zahrad vymizely, svůj podíl na tom bude asi mít nízká výnosnost, i to že v syrovém stavu jsou plody prakticky nepoživatelné díky své trpkosti. Původně se k nám malé stromky dostaly z Asie a jejich „žlutá jablíčka“ si brzy oblíbili milovníci zavařování a marmelád. Takže pokud hledáte na svou zahradu něco exotického a zároveň tak trochu domácího, jsou rozhodně dobrým tipem.

Chtějte odrůdy s velkými plody

Pomineme-li široký segment kdouloní okrasných, jež dokáží brzo z jara potěšit velkými obvykle sytě růžovými květy, dají se na našem trhu s trochou šikovnosti sehnat i odrůdy „jedlé.“ Nejsnáze je rozdělíme podle tvaru plodů na jablkovité a hruškovité. A po jakých se poohlédnout?

Kdouloně s jablíčkovými plody

  • Champion
  • Leskovačka
  • Portugal/portugalská
  • Vranja

Kdouloně s hruškovitými plody

  • Konstantinopeler
  • No26
  • Orange

 

Nároky na pěstování

Aby se kdouloním dařilo, potřebují výživné lehčí až středně těžké půdy s příměsí písku. PH zeminy by se mělo pohybovat mezi 6-7 a samotné stanoviště je třeba volit slunečné, chráněné proti prudkým větrům. Opačným protipólem jsou půdy těžké a vápenité, v nichž začnou rostliny rychle trpět chlorózou listů.

Ochrana před mrazem je důležitá

Kdouloň patří mezi mělce kořeňující rostliny, takže se na podzim neobejde bez vrstvy chvojí nebo mulčovací kůry. I tak však ráda přesychá, takže ji mimo období, kdy se teploty pohybují od nulou, občas mírně zalijte.

Nemocemi a škůdci netrpí

Na plodech se pouze velmi zřídka projevuje moučnatost, monilióza nebo červivost, jež lze řešit příslušnými postřiky. Žloutnutí listů na mladých výhonech bývá způsobeno vápníkem v půdě a lze ho zvrátit aplikací hnojiv s vyšší obsahem železa.

Tvaruje se stejně jako jabloň

Ani na tvarování není kdouloň náročná, můžete použít stejný postup jako u hrušní nebo jabloní. Nejvíce jí vyhovuje jarní řez, plody se sbírají v září nebo v říjnu. Na stromě však vydrží dlouho, ani ptáci o ně totiž zájem neprojevují.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář